Bulgaristan sandık başında

Bulgaristan'da 240 sandalyeli parlamentonun yeni üyelerinin belirlenmesi için bugün yapılan genel seçimde oy verme işlemi  başladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.07.2009 - 10:40

Bulgaristan sandık başında

Merkez Seçim Komisyonu sözcüsü Aleksandar Aleksandrov, saat 06.00'da açılan tüm seçim merkezlerinde toplam 11 bin 400 sandıkta, ülkede kayıtlı toplam 6 milyon 884 bin 241 seçmenin oy kullanabileceğini bildirdi.

Aleksandrov, ülkede sandıkların saat 19.00'da kapanacağını, seçime katılan 18 parti ve koalisyonun her biri için 7'şer milyon pusula basıldığını söyledi.

Merkez Seçim Komisyonu yetkilileri, oy pusulalarında siyasal parti ve koalisyonlar için 1'den 20'ye kadar bölüm ayrıldığını, ancak teknik gerekçelerinden dolayı iki kaydın silindiğini açıkladı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında 141 yerleşim yerinde, 123'ü Türkiye'de olmak üzere toplam 259 seçim merkezi kurdu. Seçim dolayısıyla Sofya'nın Halk Kültür Sarayı'nda kurulan basın merkezinde, 23'ü yabancı 1000'e yakın gazetecinin akredite olduğu bildirdi.

Güvenliğin sağlanması için yaklaşık 15 bin polisin görevlendirildiği seçime katılım oranının düşük olması bekleniyor.

ATAKA'NIN MECLİSE GİRMESİ BEKELENİYOR
7 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, seçime 18 parti ve koalisyon katılıyor. Yapılan kamuoyu araştırmaları, seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemeyeceğini ortaya koyuyor.

Son anketlere göre, liderliğini Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un yaptığı "GERB" Partisi yüzde 36 oy oranıyla seçimde önde gidiyor. İkinci sırada yüzde 20 ile Bulgaristan Sosyalist Partisi, üçüncü sırada da yüzde 14'le üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu "Hak ve Özgürlükler Hareketi" yeralıyor. Irkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan ATAKA’nın da yüzde 4 barajını geçerek meclise girmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...