Bulgaristan'da aşırı ırkçılar sınırda eylem yaptı

Bulgaristan'da pazar günü yapılacak genel seçimler öncesinde çifte vatandaşların oy kullanmasını istemeyen aşırı ırkçılar eylemlerine devam ediyor.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 22.03.2017 - 13:58 | Son Güncelleme : 22.03.2017 - 13:59

Bulgaristan'da aşırı ırkçılar sınırda eylem yaptı

Bulgaristan'daki aşırı ırkçılar pazar günü yapılacak genel seçimlerde Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığı bulunanların oy kullanmasını engellemek için sınırda eylem yaptı.

Aşırı ıkçı göstericiler karayoluna zincir çekti ve araç lastikleriyle barikat kurdu. Açıklama yapan eylemciler, "Bulgarca bilmeyen insanların Bulgaristan'da oy kullanmasını istemiyoruz" dediler.

TÜRKÇE HAZIRLANAN KLİBE YASAK

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu da, DOST Birliği'nin genel seçimlerle ilgili Türkçe hazırladığı klibi yasakladı.

Komisyon, 1989 yılında yıkılan eski komünist rejiminin ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasının acı günlerini anımsatan klibin, yayımlandığı sanal ortamdan kaldırılmasına karar verdi.

Komisyon, klibin kaldırılmasının yanı sıra DOST Birliği'ne para cezasının da uygulanacağını açıkladı.

Komisyon, daha önce DOST Birliği'nin hazırladığı, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe'nin göründüğü başka bir klibini de yasaklamıştı.

Bulgaristan Türkiye ilişkileri Bulgaristan'ın, Türkiye'yi seçimlere etki etmeye çalıştığı yönündeki iddiası üzerine gerilmişti.

Sayfa Yükleniyor...