Haftasonunda Romanlar ile Bulgarlar arasında çıkan ve 19 yaşında bir gencin ölümüne neden olan olayların ardından sokaklar durulmuyor.

İlişkili Haberler


Binlerce kişi başkent Sofya başta olmak üzere 14 kentte Romanları protesto etmek için yine sokaklardaydı.

İnternet paylaşım siteleri üzerinden organize edilen protestolara katılan gençler, Başbakan Boyko Borisov'un istifasını isterken, ülkedeki Roman, Türk ve Müslümanlara yönelik tehdit içeren sloganlar attı.

Sofya'nın merkezindeki halk kültür sarayı önünde toplanan yaklaşık 400 kişi parlamento binasına doğru yürüyüşe geçince polis engeliyle karşılaştı, polis gösteriye müdahale etti.

Olaylarda yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı.

Haftasonunda Katunitsa köyünde bir minibüs kazasının ardından ülkede Romanların kralı olarak bilinen Kiril Raşkov'un ailesi ile Bulgarlar arasında çatışma çıkmıştı. Köylüler de Raşkov ailesine ait 3 ev ile 2 aracı yakmışlardı.

Olaylar sırasında kalp hastası olan 19 yaşında bir genç de kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Roman Kiril Raşkov'u gözaltına alan Bulgar polisi, etnik gerilimin daha da tırmanmaması için olağanüstü önlemler alıyor. Romanlar Bulgaristan nüfusunun yaklaşık yüzde 7'sini oluşturuyor.

'IRKÇILIĞA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR'
Bulgaristan, Azerbaycan, Kırım Türkleri Dernekleri Federasyonu (BAK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Sorumlusu Naci Şentürk, Bulgaristan'daki Romanlar ve Bulgarlar arasında çıkan etnik gerginliğin ırkçılığa doğru sürüklendiğini öne sürdü.

Şentürk, Bulgaristan'ın Filibe kentine bağlı Katunitsa köyünde 'Roman Kralı' olarak bilinen Kiril Raşkov'un ailesi ile Bulgarlar arasında çıkan çatışmada iki gencin yaşamının yitirmesi üzerine başlayan ve tüm ülkeye yayılan olayların Bulgaristan'da yaşayan Türklerle hiç bir alakasının olmadığını söyledi.

Bulgaristan'da gösterilerin devam ettiğini ve olayların daha da büyümesinden endişe duyduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Sofya'da parlamento önünde toplanıp, Roman, Türk ve Müslümanlar aleyhine ırkçı slogan atan bine yakın Bulgar gösterici, Banya Başı Camisi'ni kundaklamaya çalıştı. Roman kökenli belediye işçilerine saldırmaya çalışan gruplar var. Yaralananlar oluyor. Plevne'de aşırı milliyetçi gruplar, üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) partisinin bölge merkez binasına taşlarla saldırdı.

Saldırıda binanın çok sayıda camı kırıldı. Filibe'de de eylemler oluyor. İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kalin Georgiev, güvenliğin arttırıldığını söylemesine rağmen gerginlik devam ediyor. Bu tür olaylar Bulgaristan'da defalarca oldu. Olaylar ırkçılığa doğru sürükleniyor. Sizin aracılığınızla Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'a seslenmek istiyorum. Yaşanan etnik gerginliklerin önlemini alsın. Çünkü, Romanlar ve Bulgarlar arasındaki kavgada bizim, camilerin hiç bir alakası yoktur. Romanlarla Bulgarlar arasında çıkan kavgalar sonunda Hak ve Özgürlükler Partisi ile camilere saldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Ben Edirne'de oturuyorum.

Edirne'de iki tane kilise vardır. Bu kiliselere her hangi bir saldırı da yoktur. Kiliselere yardım bile yapıyoruz. İki ülke arasında olayların şiddetlenmesini, kötüye gitmesini önlemek için bu olayların durmasını istiyoruz.''

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Esma Gündoğdu da Bulgaristan'da çıkan olayların, Türklerle bir ilgisinin bulunmadığını, ancak buna rağmen camilere ve Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'ne saldırıldığını bildirdi.

Bu olayların durdurulması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, ''Bulgaristan'ın bu konuda önlem almasını istiyoruz. Edirne'de de Bulgar kiliseleri var hiç kimse bunlara saldırmıyor. Hatta Bulgar Ressamı gelip burada sergi açıyor. Edirne hoşgörünün yoğunlukla yaşandığı bir kent. O nedenle bu olaylar daha fazla tırmandırılmadan sonlandırılmalı. Bu olayları yapanları şiddetle kınıyoruz'' dedi.