Bulgaristan'da ırkçılar "sığınmacı avı"na çıkıyor

Bulgaristan'da bir grup gönüllü, Avrupa'ya gitmeye çalışan sığınmacıları yakalamak için insan avına çıkıyor. Yayınlanan son görüntüler tepki çekse de, Bulgar polisinin bu ırkçı gruplara göz yumması dikkat çekiyor.

Haberler - NTV Haber 12.04.2016 - 14:29 | Son Güncelleme : 12.04.2016 - 14:31

Bulgaristan'da ırkçılar "sığınmacı avı"na çıkıyor

Yunanistan güzergahının kapanmasının ardından Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılar yeni rota arayışına girdi.

Bulgaristan üzerinden gitmek isteyenler sadece güvenlik güçleriyle değil, sığınmacı avına çıkan gönüllülerle de karşılaşıyor.

Türkiye sınırına yakın bölgelerde polis rolüne soyunan ırkçı gruplar yakaladıkları sığınmacılara kötü muamele ediyor.

Son olarak Türkiye üzerinden Bulgaristan'a geçen üç Afgan sığınmacıyı yakalayan bu gruplar, görüntüleri internette paylaşınca tepki çekti.

Üç Afganın sığınmacı avcıları tarafından yakalanıp ellerinin arkadan bağlandığı ve yere yatırıldıkları görülüyor.

Bulgar ırkçı Dinko Valev Türkiye sınırında sığınmacıları yakalamak için iki zırhlı araç ve köpeklerle devriye gezmeye başlamıştı. 
Bulgar ırkçı Dinko Valev Türkiye sınırında sığınmacıları yakalamak için iki zırhlı araç ve köpeklerle devriye gezmeye başlamıştı. 

Sığınmacıları alıkoyan ırkçılardan birinin elinde pala bulunduğu, bir diğerinin de bozuk bir İngilizceyle "Bulgaristan yok, Türkiye'ye geri dönün" dediği duyuluyor.

Bulgar polisi ise "gönüllü avcılara" hiçbir müdahalede bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Bulgaristan'da Dinko Valev adlı bir tüccar şubat ayında Türkiye sınırında "sığınmacıları avlamak" için iki zırhlı araç ve köpeklerle devriye gezmeye başlamıştı.

Bulgaristan sınır polisi de geçen hafta Türkiye sınırı yakınlarında 23 sığınmacıyı yakalayan bir "gönüllü devriyeye" ödül vermişti.

Sayfa Yükleniyor...