Bulgaristan'da Türk politikacıya dava

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkanı Ahmet Doğan'ın, bazı projeler için aldığı danışmanlık ücretinin yasal olup olmadığına bakılacak.

Anadolu Ajansı 03.09.2010 - 01:07

Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkanı Ahmet Doğan hakkında, bazı enerji altyapı projelerine danışmanlık yaparak yaklaşık bir milyon Euroluk komisyon aldığı iddiasıyla dava açıldı.

Parlamento Yolsuzluk ve Çıkar Çatışmaları ile Mücadele Komisyonu'nun topladığı bilgi ve belgeler doğrultusunda açılan davada, Ahmet Doğan'ın, ülkenin Güneydoğusundaki Rodop dağları bölgesinde Tzankov Kamık, Dospat, Yukarı Arda ve Tunca deresindeki baraj projelerinden aldığı danışmanlık ücretlerinin, yasal olup olmadığı görüşülecek.

Davanın bugün yapılan ilk duruşmasında savcılık, ülkeyi 2009 yılına dek yöneten üçlü koalisyonun kilit üyesi olan HÖH;ün lideri olarak Ahmet Doğan'ı, yetki aşımında bulunarak, haksız kazanç elde etmek ve gelirinin vergisini ödememekle suçladı.

Doğan'ın avukatı Rumen Elenski ise savcılığın tüm iddialarını "uydurma" olarak niteleyerek, "Siyasi hesaplaşma amaçlı açılan bu davanın dayandığı hukuksal hiçbir gerekçe yoktur" diye konuştu.

Ahmet Doğan;ın suçlu bulunması durumunda, 3000 levaya (1500 avro) kadar para cezasına çarptırılabileceği ve aldığı danışmanlık ücretini iade etmek zorunda kalabileceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...