Araştırmacı gazeteciliğin efsane ismi Bob Woodward, meslektaşı Carl Bernstein'la 41 yıl önce Watergate Skandalı'yla dönemin ABD Başkanı Richard Nixon'ı istifa etmek zorunda bırakmıştı.

Şu anda 72 yaşında olan Bob Woodward'ın başı yine bir ABD Başkanı ile dertte. ABD'de Obama yönetimi ile Cumhuriyetçi Parti uzun zamandır bütçe konusunda anlaşamıyor.

85 MİLYAR DOLARLIK KESİNTİ
Woodward'ın iddiasına göre, bütçe konusundaki uzlaşmazlığın en büyük nedeni Cumhuriyetçiler değil, Obama yönetiminin çok etkili iki ismi Jack Lew ve Harry Reid.

Woodward, ABD Başkanı Obama'ya yakın bu iki ismin, Cumhuriyetçileri bütçe konusunda uzlaşmaya ikna etmek için 85 milyar dolarlık bir kesinti planı hazırladığını iddia ediyor.

ABD'de yarın gece yarısına kadar tarafların uzlaşmaması halinde, söz konusu kesinti planının otomatik olarak hayata geçeceğini ileri süren Bob Woodward, Obama'nın bütçe kesinti planının detaylarını yayınlayacağını açıklamıştı.

Söz konusu planın yayınlanacağından çekinen Beyaz Saray'ın ekonomi danışmanı Gene Sperling geçtiğimiz hafta, araştırmacı gazeteciliğin efsane ismi Bob Woodward'ı telefonla aradı. Woodward, Obama'nın ekonomi danışmanı Gene Sperling'in kendisiyle yarım saat konuştuğunu ve telefonda kendisine bağırarak tehdit ettiğini söyledi.

Bob Woodward, önce telefonla daha sonra da elektronik posta ile üstü kapalı tehdit edildiğini söyledi.
Bob Woodward, önce telefonla daha sonra da elektronik posta ile üstü kapalı tehdit edildiğini söyledi.

ÜSTÜ KAPALI TEHDİT
Woodward, ekonomi danışmanı Sperling'in daha sonra kendisine bir elektronik posta göndererek, bağırdığı için "özür dilediğini" ancak burada da tehditlerine üstü kapalı devam ettiğini belirtti.

Amerikan CNN televizyonu ve internet haber sitesi Politico'ya açıklama yapan Woodward, Obama'nın ekonomi danışmanı Gene Sterling'in kendisini "Bunu yaptığına pişman olacaksın" sözleriyle tehdit ettiğini söyledi. Beyaz Saray'dan gelen bu tehdidin ciddiye alınması gerektiğini belirten Woodward, "Bu sözler mesleğe daha yeni başlayan bir gazeteciye söylenseydi. Ne olurdu. Siz düşünün" dedi.

BEYAZ SARAY: AMAÇ ÖZÜR DİLEMEKTİ
Efsane gazeteci Bob Woodward'ın açıklamalarının ardından Beyaz Saray'dan bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Woodward'a bütçe kesintisiyle ilgili bir elektronik posta gönderildiği ancak "tehdit" edilmediği belirtildi. Sperling'in, telefon konuşmasında sesini yükselttiği için "özür dilemek" amacıyla elektronik postayı gönderdiği vurgulandı.

'NAZİK CEVAP VERDİM'
Woodward ise, Beyaz Saray'dan gelen elektronik posta içeriğini tehdit olarak algıladığını ve söz konusu maile "nazik" bir uslupla cevap verdiğini söyledi.

'OBAMA'NIN SAVAŞLARI'
Bob Woodward 2010 yılında yayımladığı "Obama's Wars" isimli kitapta, Obama yönetimi içerisinde ABD'nin Afganistan'daki savaş stratejisiyle ilgili önemli görüş ayrılıkları olduğunu ileri sürmüştü. Woodward, Obama kabinesindeki isimlerin sürükli çatışma halinde olduğunu da vurgulamıştı.

BUSH'U DA ELEŞTİRMİŞTİ
Watergate Skandalı'nı ortaya çıkaran dönemin Wahington Post muhabiri Bob Woodward, ABD Başkanı George W. Bush yönetimini, Amerikan halkına yalan söylemekle suçlayan bir kitap da yazmıştı.

"State of Denial" adlı kitapta dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld hedef alınmıştı. Woodward, Bush ve Rumsfeld'in Irak savaş konusunda Amerikan halkına yalan söylediğini ileri sürmüştü.

Bob Woodward ve Carl Bernstein 1972'de Watergate Skandalı'yla dönemin ABD Başkanı Nixon'ı istifaya zorlamıştı.
Bob Woodward ve Carl Bernstein 1972'de Watergate Skandalı'yla dönemin ABD Başkanı Nixon'ı istifaya zorlamıştı.

WATERGATE SKANDALI
Washington Post muhabirleri Bob Woodward ve Carl Bernstein'ın 19 Haziran 1972'de ortaya çıkardığı Watergate Skandalı, dönemin Cumhuriyetçi ABD Başkanı Richard Nixon'un istifasına neden olmuştu.

Efsane iki gazeteci, Nixon'ın, seçimlerdeki Demokrat rakibi George McGovern'ın Watergate binasındaki üssünü dinlettiğini belgelemişlerdi.

Seçimler, Nixon'ın zaferiyle sonuçlanmış, ancak başkanlıktan azledileceğini anlayan Nixon 8 Ağustos 1974'te istifa etmek zorunda kalmıştı.