Burada yaşamak isteyen, Almanca öğrenmeli

Almanya Başbakanı Merkel Hamburg'da yaptığı konuşmada, göçmenlere açık olduklarını, ancak göçmenlerin de emek harcaması gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 15:20

Burada yaşamak isteyen, Almanca öğrenmeli

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede yaşayan göçmenlere açık olunması gerektiğini belirterek, insanların birbirlerine karşı yabancılaşmasına karşı olduklarını söyledi.

Merkel, Hamburg kentinde Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hamburg eyalet teşkilatı tarafından, 7 Haziran'daki AP seçimleri vesilesiyle düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada, Almanya'da özellikle büyük kentlerde göçmen kökenli nüfusun hızla arttığına dikkati çekerek, ''Göçmenlere açık olmalıyız. Her zaman uyumdan yanayız, yabancılaşmadan değil. Ancak bu sorumluluğu taşımak karşılıklı olmalı. Kim bu ülkede yaşamak istiyorsa Almanca öğrenmeli ve Alman Anayasası ve değerlerini kabul etmeli'' diye konuştu.

Alman anayasasının 1. maddesinde yer alan ''İnsan onuru dokunulmazdır'' ilkesinin sadece Alman vatandaşları için geçerli olmadığını ve bu ilkenin tüm dünyada geçerli olduğunu ifade eden Merkel, ''Alman Anayasası'nın 60. yıl dönümünü kutladığımız şu günlerde, insan onurunun her şeyin üzerinde olduğuna dikkati çekmek istiyorum. Alman Anayasası'nda yer alan insan onurunun dokunulmazlığı ilkesi herkes için geçerlidir'' dedi.

Merkel ayrıca, küresel ekonomik krize karşı tedbirlerin alınması gerektiğini ve rekabetin eşit şartlar altında gerçekleşmesi için yeni bir sosyal düzene ihtiyaç bulunduğunu belirterek, ''Ekonomik kriz neden oluştu? Çünkü uluslararası haksız rekabete karşı gerekli önlemler ve tedbirler alınmadı. Bunların değişmesi gerekiyor. Bu nedenle güçlü bir Avrupa'ya ihtiyacımız var. 7 Haziran seçimlerinde 27 ülkede 500 milyon insanın oyu Avrupa'nın kaderini belirleyecek'' diye konuştu.

Mitinge Merkel'in yanı sıra Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering ve CDU'nun Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Birgit-Schnieber Jastram ile Hamburg Eyaleti Maliye Bakanı Michael Freytag da katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...