Devlet Başkanı Compaore, olağanüstü halin kaldırıldığını açıkladı Burkina Faso Devlet Başkanı Blaise Compaore, ülkede dün ilan edilen olağanüstü halin kaldırıldığını ve yönetimi, geçiş sürecinin sonunda demokratik yollarla teslim edeceğini bildirdi.

Compaore, televizyon kanalında yayınlanan konuşmasında, "Ülkede yaşanan şiddetli gösteriler, halkımızı hüzne boğdu. Ancak ben, mesajınızı anladım ve halkın değişim için sahip olduğu hırsı idrak ettim" dedi.

"Halkların tarihinde, konuşmalarından daha fazla şey anlattıkları sessizlik anları vardır" ifadesini kullanan Compaore, üçüncü kez devlet başkanlığına aday olmasının önünü açan yasa tasarısından vazgeçtiğini kaydetti.

Compaore, dün akşam ülkede ilan ettiği olağanüstü halin de kaldırıldığını belirterek, "Geçiş süreci çerçevesinde görüşmeleri başlatmaya hazırım. Yönetimi, geçiş sürecinin sonunda seçilmiş demokratik devlet başkanına teslim edeceğim" ifadesini kullandı.

Burkina Faso Devlet Başkanı Blaise Compaore, dün akşam, başkent Uagadugu'daki gösteriler nedeniyle hükümeti feshederek ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini açıklamıştı. Burkina Faso Silahlı Kuvvetler Komutanı Honore Traore'nin imzasını taşıyan açıklamada ise yönetimi devralacak geçiş heyetinin oluşturulacağı belirtilmişti.

Compaore'nin tekrar devlet başkanlığına aday olmasının önünü açan yasa tasarısına karşı başkentte yoğunlaşan gösteriler, hükümetin tasarıyı çektiğini açıklamasına rağmen durmamış, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda 15 kişi ölmüştü.

Öfkesi dinmeyen göstericilerin Uagadugu'daki meclis binasını ateşe verdiği, devlet televizyonu binasını yağmaladığı, iktidardaki Demokrasi ve İlerleme Kongresi Partisi (CDP) binasına saldırdığı ve CDP'li milletvekillerinin bulunduğu bir oteli ateşe verdiği bildirilmişti.