ABD Haber Alma Teşkilatı CIA'ın işkence içeren sorgulama tekniklerini ayrıntılarıyla ortaya çıkaran raporun bugün açıklanması bekleniyor.

ABD eski başkanı George W.Bush döneminin sorgulandığı rapor öncesi dönemin ABD Başkanı Bush'tan CIA'ya övgü geldi.

CIA ve ABD istihbarat örgütlerinin sorgulama tekniklerini Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçle savunan ABD eski Başkanı George W. Bush, "CIA'da işini çok iyi yapan kadınlar ve erkekler olduğu için kendimizi şanslı saymalıyız" dedi.

'BUNLAR GERÇEKTEN İYİ İNSANLAR'
'Rapor ne söylerse söylesin. Onlar yurtseverdir. Başkan, başkan yardımcıları ve operasyonları katılanları tanıyorum. Bunlar iyi insanlar. Gerçekten iyi insanlar. Bu insanlara sahip olduğumuz için ulus olarak çok şanslıyız" diyen Bush, Senato İstihbarat Komitesi raporunu okumadığını söyledi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA
ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin 480 sayfalık raporunun açıklanmasına saatler kala Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest'den de bir açıklama geldi. Earnest, "Raporun yayınlanmasının dünyanın dörtbir tarafındaki ABD tesisleri
ve bireylerine yönelik daha fazla risklere yol açabileceğine dair bazı işaretler var. Yönetim, dünya genelindeki ABD tesislerinde uygun güvenlik tedbirlerinin alınmış durumda olmasını sağlamak için titiz adımlar atmakta" dedi.

'OBAMA BU TEKNİKLERE SON VERDİ'
Obama yönetiminin raporun kamuoyuyla paylaşılmasına kuvvetli destek verdiğini ifade eden Earnest, Obama'nın iktidara gelir gelmez raporda tarif edilen sorgulama tekniklerine son verdiğini hatırlattı.

ABD, ORTDOĞU VE AFRİKA'DA ALARMDA
ABD basını da, binlerce deniz piyadesinin Ortadoğu ve Afrika'da ABD büyükelçiliklerinin korunması için alarma geçirildiğini duyurdu.

Senato'nun raporunda CIA'in 11 Eylül saldırılarından sonra El Kaide şüphelilerine uyguladığı sorgulama yöntemlerine ilişkin ayrıntılar yer alıyor. Rapor işkenceyle sorgulanan 100 kadar El Kaide zanlısının ifadelerine dayanıyor.

6 BİN SAYFALIK RAPOR
ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin hazırladığı 6 bin sayfalık raporun tamamı gizli tutuluyor. Demokratlar, raporun yalnızca 480 sayfalık özetini paylaşacak.

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık koltuğuna oturduğu 2009 yılında CIA'in sorgulama sistemini sona erdirmiş ve El Kaide tutsaklarının sorgularında işkence yapıldığını kabul etmişti.