İlişkili Haberler

Rus savaş uçağının Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülmesine ilişkin konuşan ABD eski Başkanı George W. Bush'un kardeşi Jeb Bush, "Ben Türkiye'ye inanıyorum. Bu teknoloji aracılığıyla her türlü teyit edilecek" dedi.

Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının birçoğu son günlerde İslam karşıtı ve Suriyeli mültecilere yönelik gittikçe sertleşen söylemleriyle dikkati çekerken Bush, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan uçak düşürme olayına ilişkin yorumuyla öne çıktı.

CNN'de "New Day" muhabiri Alisyn Camerota'ya konuşan Bush, Rus savaş uçağının Türkiye'nin hava sahasında vurulduğunu, Rusların ise farklı konuştuğunu belirten CNN muhabirine verdiği cevapta, "Ben Türkiye'ye inanıyorum. Bu, teknoloji aracılığıyla her türlü teyit edilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"IŞİD'e karşı savaşta Esad'i saf dışı bırakma ve Suriye'de rejim değişikliği konusunda başarılı olursak Türkiye, bunun ayrılmaz parçası olacak bir NATO üyesidir" yorumunu da yapan Bush, şöyle devam etti:

"Şayet bunda ciddiysek, Türkiye müttefikimiz olmalı ve desteğimizi göstermeliyiz. Başkan Obama'nın her ülkenin kendini savunma hakkı olduğunu belirtmesi konusunda haklı olduğunu düşünüyorum."

Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı olan Jeb Bush, IŞİD'le mücadele konusunda Rusya'nın da müttefik olabileceğini ancak önce İran ve Esad'le olan müttefikliğinden vazgeçmesi gerektiğini söyledi.