Bush'un işkence raporu

ABD Başkanı Barack Obama, Bush'un döneminde CIA yetkililerinin uyguladığı işkenceleri açıkladı: Uykudan mahrum bırakma, aç bırakma, kaba dayak, bezle örtülen yüze su dökerek boğulma hissi uyandırma...

NTV Haber 17.04.2009 - 12:57

Bush'un işkence raporu

"Artık işkence yok" diyen ABD Başkanı Barack Obama, Bush yönetimi döneminde CIA'in işkence olarak nitelendirilebilecek bazı sorgu teknikleriyle ilgili belgeleri kamuoyuna açtı.

Obama, artık bu yöntemlerin kullanılmayacağını vurguluyor ama bu işkenceye karışan CIA yetkililerinin yargılanmayacağı gerçeğini değiştirmiyor.

Bush yönetiminin terör şüphelilerini sorgularken CIA ajanlarının kullanmasına izin verdiği yöntemler arasında; uykudan mahrum bırakma, aç bırakma, kaba dayak, bir bezle örtülen yüze su dökerek şüphelide boğulma hissi uyandırma var.

Başkan Obama, bilgi edinme yasası çerçevesinde bu yöntemleri anlatan resmi belgeleri kamuoyuna açıklamak zorunda kaldı.

Bush iktidarında, Adalet Bakanlığı tarafından CIA'e gönderilen 4 gizli belgede, başına çuval geçirilmiş, bağlanmış bir zanlının, bir haftadan uzun süre uykudan mahrum bırakılabileceği belirtiliyor.

Tutuklunun böcek korkusu varsa, zanlının bir haşeratla küçük bir hücreye kapatılabileceğinden bahsediliyor.

Tüm bu yöntemler Guantanamo üssü ve CIA'in gizli cezaevlerinde kullanılıyordu.

"YARGILANMAYACAKLAR" SÖZÜ HAYALKIRIRKLIĞI YARATTI
Başkan Obama, bundan böyle bu tekniklere başvurulmayacağını söylüyor ama işkenceye karışan yetkililer de "kendilerine verilen hukuki görüş üzerine hareket ettikleri için" kurtulmuş oluyor.

Başkan'ın yargılama olmayacağı yönündeki açıklaması, insan hakları örgütlerinde büyük hayalkırıklığı yaratmış durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...