İngiltere'nin uyuşturucu problemi için yeni ve radikal bir yol denenmesi gerektiğini savunan Bob Ainsworth, uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucuyu uluslararası madde kaçakçılığı yaparak milyarlar kazanan çeteler yerine reçeteyle almasını öneriyor.

Daha önceden içişleri bakanlığı yaparken konudan sorumlu olan Ainsworth, Savunma Bakanı'yken de Batı'ya uyuşturucu yollayan Afganistan'daki esrar tarlalarıyla bire bir muhatap olmuştu.

Politikacı uyuşturucu bağımlılığı sorununun yeni bir bakış açısıyla ele alınması için Avam Kamarası'nı toplayacak ve şu anki uyuşturucu politikasının uyuşturucunun yaygınlaşmasına sebep olduğunu düşünen tüm partilerden milletvekillerinin desteğini arayacak.

İngiliz The Independent gazetesine konuşan Ainsworth, uyuşturucu satıcılarından kurtulmak için tek çarenin uyuşturucu bağımlılarına maddeleri hekimlerin yazdığı reçeteler yoluyla vermek olduğunu söyledi ve "Bu adımı atmaya tereddüt edecek lüksümüz yok." dedi.

Bu yolla bağımlıların hırsızlığa ya da fuhuşa yönelmesinin de önleneceğini savunan eski bakan, bugün İngiliz parlamentosuna yasaklamanın çözüm olmadığını, aksine uyuşturucu pazarının suç kartellerinin eline düştüğünü ve bireylerin, toplumların, hatta ülkelerin bu yüzden gereksiz yere zarar gördüğünü anlatacak.

"Milyarlarca sterlini uyuşturucuyla savaş için harcıyoruz ama artık uyuşturucuyla savaşmak yerine dünyayı çocuklarımız için daha güvenli ve sağlam bir yer haline getirebilmek için uyuşturucunun yasalara bağlı olduğu yeni bir sistem kurmalıyız." diyen Ainsworth, politikacılardan ve medyadan da bu konuda samimi ve olgun tartışmalar yürüterek yasak yerine yeni alternatifler üretmesini istiyor.