Netanyahu'dan Avrupalı Yahudilere 'dönün' çağrısı

Danimarka'da 2 kişinin hayatını kaybettiği sinagog saldırısına değinen İsrail Başbakanı, Yahudilere yaptığı "dönün" çağrısını yineledi ve  "Avrupa'dan büyük Yahudi göçüne hazırlanıyoruz" dedi.

15.02.2015 - 20:38

Netanyahu'dan Avrupalı Yahudilere 'dönün' çağrısı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir sinagoga düzenlenen saldırıya ilişkin "Avrupa topraklarındaki Yahudiler bir kez daha sırf Yahudi oldukları için katledildiler" dedi.

Netanyahu, bakanlar kurulu toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, "Radikal İslami terörizmin Avrupa'yı bir kez daha vurduğu" yorumunda bulunarak, Danimarka toplumu ve Danimarka'daki Yahudi cemaatine başsağlığı dileklerini iletti.

"Avrupa topraklarındaki Yahudiler bir kez daha sırf Yahudi oldukları için katledildiler. Anti-semitik saldırıları da içeren bu terör dalgasının devam etmesi bekleniyor" diye konuşan Netanyahu, şu ifadelere yer verdi:

"Yahudilerin bulundukları her ülkede korunmaları en doğal haklarıdır ancak Yahudilere diyoruz ki, 'İsrail sizin eviniz'. Avrupa'dan büyük Yahudi göçüne hazırlanıyoruz. Tüm Avrupalı olan olmayan Yahudilere sesleniyorum, 'İsrail bütün Yahudilerin ana vatanıdır'."

Netanyahu, bugün bakanlar kuruluna Fransa'dan, Belçika'dan ve Ukrayna'dan göç edecek Yahudiler'in abzorbe edilmesi için 180 milyon Şekellik planı sunacaklarına dikkati çekerek, "İsrail kollarını açmış sizi bekliyor" dedi. 

Kopenhag'da dün karikatürist Lars Vilks'in organize ettiği toplantının yapıldığı yerde ve gece yerel saatle 01.00 sıralarında bir sinagoga düzenlenen iki ayrı saldırıda toplam iki kişi hayatını kaybetti, beş polis yaralandı.

Sayfa Yükleniyor...