Büyük Musul operasyonu başladı mı?

ABD ve Fransız jetleri Musul'un doğusunda bulunan DAEŞ mevzilerini vurmaya başladı ancak kente yapılan kurtarma operasyonu tam olarak başlamadı. ABD, Musul operasyonunun Bağdat'tan resmi açıklama geldiğinde başlayacağını duyurdu.

NTV Haber 15.10.2016 - 23:59 | Son Güncelleme : 16.10.2016 - 09:09

Büyük Musul operasyonu başladı mı?

Fransız ve Amerikan uçakları Musul'un doğu bölgelerini vurmaya başladı. Arka arkaya atışların gerçekleştirildiği bildiriliyor. İlk kez ABD topçu birlikleri de DAEŞ'in hedeflerini vurmaya başladı.

DAEŞ'TEN ATIŞLARA VE BOMBARDIMANA KARŞI ÖNLEM

DAEŞ terör örgütünün ise Musul'un çevresine kazdığı hendeklerin içerisine ham petrol dökerek ateşe verdikleri ve lastikler yaktıkları gelen bilgiler arasında. Böylece kent üzerinde kalın bir duman tabakası oluşturularak topçu atışlarından ve hava saldırılarından korunmaya çalıştıkları bildiriliyor.

BARZANİ'DEN HAZIRIZ MESAJI

Diğer yandan Irak ordusunun da bölgeye intikali sürüyor. Musul'un güney doğusunda mevzilenmiş durumda. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de dün yaptığı açıklamada Musul'un DAEŞ'ten geri alınması için başlatılan operasyona hazır olduklarını duyurmuştu. 

İBADİ: TÜRKİYE'NİN OPERASYONA KATILMASINA İZİN VERMEYİZ

Amerikan topçu birliklerinin Musul'un doğusundaki DAEŞ'e ait hedefleri ilk defa vurmasının ardından Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Amerikan topçu birliklerinin Musul'un doğusundaki DAEŞ'e ait hedefleri ilk defa vurmasının ardından Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

OPERASYON 3 AŞAMALI OLACAK

"Büyük Musul operasyonu başladı mı" sorusuna Türk yetkilerin verdiği yanıt, "Şu aşamada büyük operasyon başladı diyemeyiz" oldu.

Türk yetkililer, Musul operasyonunun 3 aşamada gerçekleşeceğini belirtiyor.

Birinci aşamanın askerlerin Musul etrafını sarmasıydı ve zaten bunun bir aydır devam eden bir süreç olduğu belirtiliyor.

İkinci aşama, yığını arttırma ve çemberi daraltma harekatı olarak değerlendiriliyor: Amerikan topçu birliklerin ateşe başlamasının şu an gerçekleştiği ifade edildi. Türkiye'nin şu anda operasyonun bir parçası olmadığı ve Haşdi Vatani birliklerinin Musul operasyonuna katılmak için hazır beklediği belirtildi.

Üçüncü aşamada ise, asıl büyük operasyonun karadan yapılacağı öngörülüyor.

Terör örgütü DAEŞ 2014 yılında Irak'ın Musul kentini kontrol ediyor.
Terör örgütü DAEŞ 2014 yılında Irak'ın Musul kentini kontrol ediyor.

Sayfa Yükleniyor...