NTV

"Çakal Carlos" için bir ömür boyu hapis daha

Anadolu Ajansı

Dünya

Fransa'nın başkenti Paris'te 43 yıl önce bir mağazaya düzenlenen saldırı nedeniyle "Çakal Carlos" lakablı Ilich Ramirez Sanchez hakkında ömür boyu hapis cezası verildi.

İlişkili Haberler

"Çakal Carlos" lakabıyla bilinen Venezuelalı Ilich Ramirez Sanchez'in 43 yıl önce Paris'te bir mağazaya düzenlediği saldırıyla ilgili ömür boyu hapis cezası aldı. Savcının ömür boyu hapis cezası talebi kabul edildi. 

Sanchez'in 1974 yılında Paris'te bir mağazaya düzenlediği saldırıya ilişkin 43 yıl sonra açılan dava kapsamında 13 Mart'ta ağır ceza mahkemesinde başlayan duruşma bugün tamamlandı.

Mahkeme heyeti, duruşmaların tamamlanmasının ardından kararını açıkladı. "Çakal Carlos" lakablı Sanchez'e ömür boyu hapis cezası verildi. "Çakal Carlos" daha önce de iki defa ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Duruşmaların ardından son mütalaasını veren savcı Rémi Crosson du Cormier, "Soruşturma sonucunda elimizdeki bütün bulgular Sanchez'in suçlu olduğunu gösteriyor. Ben onun saldırının baş sorumlusu olduğunu düşünüyorum ve ömür boyu hapse mahkum olmasını talep ediyorum" demişti. 

67 yaşındaki Sanchez'in avukatı Francis Vuillemin, müvekkillinin daha önce de iki kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatarak, bu dava sonucunun pratikte bir şey değiştirmeyeceğini söylemişti.

Sanchez'in 1974 yılında "Drugstore Publicis" adlı mağazaya el bombasıyla düzenlediği saldırıda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 34 kişi yaralanmıştı.

Uzun süre arandıktan sonra 1994'te Sudan'da yakalanan "Çakal Carlos", 1975'te Paris'te 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yargılandığı başka bir davada ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanchez, 2011 yılında da 1982-1983 yıllarında Fransa'da 11 kişinin ölümüne ve 140'tan fazla kişinin yaralanmasına neden olan 4 saldırıyı azmettirmekten suçlu bulunarak bir ömür boyu hapis cezası daha almıştı.

ETİKETLER