Kudüs'te Aşırı dinci Yahudiler, dinen kutsal sayılan ve çalışmanın yasak olduğu Şabat'ın (Cumartesi günü) ihlalini protesto için sokaklara döküldü.

İsrail polisinin verilerine göre, akşam saatlerinde yaklaşık 800 kadar aşırı dinci Yahudi, Haneviim caddesinde toplanarak trafiği engellemeye çalıştı; kendilerine engel olmak isteyen, aralarında atlı polislerin de bulunduğu polislere de "Naziler" diye bağırdı.

Protestoları süresince Şabat'ın, kend aralarında konuştukları Cermen kökenli Yidiş dilindeki karşılığı olan "Şabes" diye bağıran aşırı dinciler, yolun bazı kısımlarında büyük çöp konteynerlerini devirdi, polislere taş, çöp torbaları fırlattı.

Aşırı dinci göstericiler, gösterileri takip eden basın mensuplarını da taciz etti. Polise saldıran göstericilerden biri tutuklandı.

Göstericilere atlı polisler müdahale etti.
Göstericilere atlı polisler müdahale etti.

2 YILDIR DEVAM EDİYOR
Aşırı dinciler, yaklaşık 2 yıldır Kudüs'te bir alışveriş merkezinin altındaki otoparkın Cumartesi günleri hizmet vermesini önlemek için protestolar düzenliyordu. Son aylarda hızı kesilen bu protestoların 100. haftasına denk gelmesi nedeniyle aşırı dinci Yahudilerin "Eda Haredit" grubu, bugün üyelerini Şabat'ın saygınlığını korumak için yeniden protestoya çağırmıştı.

Aşırı dinci Yahudilerin Şabat günü trafiğe kapatılmasını istedikleri Haneviim caddesi, kentin en önemli arterlerinden birini oluşturuyor. Cadde, hem aşırı dinci Yahudilerin mahalleleri ile diğer kültür ve alışveriş merkezleri arasında bir sınır çiziyor; hem de Kudüs'ün Eski Kenti'ne ve kentin kuzeyine giden anayola bağlanıyor.