Camiyi hedef tahtası yaptılar

İngiltere'de bir askeri poligonda cami şeklinde hedef tahtalarının kullanıldığı ortaya çıktı. Olayın ardından, İngiltere Savunma Bakanlığı özür diledi.

Haberler 09.04.2010 - 10:36

Camiyi hedef tahtası yaptılar

İngiliz Independent gazetesi, İngiliz ordusunun atış talimlerinde cami şeklinde hedef tahtaları kullandığını, İngiliz Savunma Bakanlığının ise konunun ortaya çıkmasının ardından özür dilediğini yazdı.

Gazete, Kuzey Yorkshire'da bulunan bir askeri poligonda camiye benzer, yeşil kubbeli 7 hedef tahtasının İngiliz ordusunun Afganistan eğitimleri için kullanılmasının, ülkedeki Müslüman toplumun ve derneklerinin tepkisine neden olduğunu bildirdi.

"The Bradford Council for Mosques" (BCM) adlı Müslüman Derneği'nin konuya ilişkin tepkisine de yer veren Independent, BCM yetkilisi İştiak Ahmed'in, "Müslüman toplum ile ordu arasındaki ilişkiler şu anda çok kırılgan ve ordunun yaptığı çok saçma bir şey. Bu, camilerin potansiyel tehlike oluşturulduğuna inanıldığı izlenimi veriyor. İngiliz ordusu, camileri hedef tahtası olarak, kullanarak askerlerine yanlış mesajlar veriyor" sözlerini aktardı.

AMACIMIZ BENZER BİR ORTAM YARATMAKTI
İngiliz Ordu Sözcüsünün konuyla ilgili Müslüman toplumunda neden olunan rahatsızlık için özür dilediğini kaydeden Independent gazetesine göre, sözcü, "Bu şekildeki atış tahtalarını, camiye benzetme gibi bir maksadımız kesinlikle yoktu, sadece askeri personelimizin eğitimi için benzer bir operasyon ortamı yaratmaya çalıştık" diye konuştu.

BCM'nin Savunma Bakanlığı'ndan cami şeklindeki hedef tahtalarının en kısa zamanda kaldırılması talebinde bulunacağını yazan gazete, ordu yetkililerinin Müslüman toplumun temsilcileriyle konuyla ilgili rahatsızlıkları dinlemek üzere bir araya geleceğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...