Cammu Keşmir'de çatışma: 5 ölü

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında üç bölgede çıkan çatışmada son 24 saatte 5 direnişçi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 22.03.2019 - 11:31

keşmir.jpg

Hindustan Times'ın haberine göre, Hindistan ordu ve polisinden yapılan açıklamada, direnişçilerle ilgili alınan ihbarlar üzerine güvenlik güçlerinin, Baramulla bölgesinin Kalantara Payeen köyünde, Bandipora bölgesinin Hajin köyünde ve Shopian bölgesinin Imam Sahib yöresinde operasyon düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, operasyonlar sırasında güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda, Kalantara Payeen köyünde 2, Hajin köyünde 2 ve Imam Sahib'te 1 direnişçinin öldüğü bildirildi.

Operasyonlarda direnişçilere ait silah ve mühimmat ele geçirildiğini belirten yetkililer, halka çatışma bölgelerinden uzak durmaları çağrısında bulundu.

Polis, güvenlik güçleriyle direnişçiler arasındaki bir başka çatışmanın Sopore bölgesinin Warpora köyünde devam ettiği bilgisini paylaştı.

Eğitime ara verilen ve internet hizmetinin askıya alındığı bölgede dün çıkan çatışmada 2 emniyet görevlisinin yaralandığı ifade edildi.

KEŞMİR SORUNU 

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak 2 özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Sayfa Yükleniyor...