Çatışma üzerine olağanüstü toplantı

Mısır hükümeti, Hıristiyan-Selefi çatışmasını görüşmek üzere olağanüstü toplanıyor.

NTV Haber 08.05.2011 - 15:12

Çatışma üzerine olağanüstü toplantı

Başbakan İsam Şeref, olaylar sonrasında hükümetini olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıda ele alınacak önlemlerin görüşülmesi bekleniyor.

Başbakan, Körfez ülkelerine gerçekleştireceği ziyareti de iptal etti.. Askeri yönetim de yaptığı açıklamada sorumluların cezalandırılacağını kesin bir dille vurguladı.

Bu arada olaylarla ilgili oalrak 190 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Hıristiyanlarsa başkent Kahire'de dünkü olayları protesto amacıyla küçük çaplı gösteriler düzenledi.

Dün Kahire'de Hıristiyanlarla, dine ilişkin radikal tavırlarıyla tanınan Selefiler çatışmıştı. 10 kişinin yaşamını yitirdiği çatışmalarda iki kilise de ateşe verilmişti.


Mısır'ın başkenti Kahire'de dün akşam yaşanan ve 10 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olayların ardından protesto gösterilerine başlayan Hristiyan Kıptiler, batılı ülkelerden güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

Selefi grupların Hristiyanlara saldırısına Mısır devletinin göz yumduğunu ileri süren bir grup Hristiyan, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği önünde gösteri yaptı. Dün gece yaşanan olaylarda 2 kilisenin yakıldığını ve ordu birliklerinin olay yerine geç geldiğini söyleyen Hristiyan Kıptiler, ABD ve batılı ülkelerden can güvenliklerinin korunması için güvence istedi.

Anayasa Mahkemesi önünde gösteri yapan bir başka grup ise Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Tantavi aleyhine sloganlar atarak devlet televizyonu binasının da bulunduğu Enformasyon Bakanlığı önüne yürüdü.

Geniş güvenlik önlemleri altında çeşitli sloganlar atan Hristiyanlar, devletin Selefi saldırılarına karşı önlem almasını gerektiğini dile getirdi. Kıptiler'in protesto gösterilerine bir grup Müslüman da destek verdi.

Hristiyanlar ile birlikte olduklarını dile getiren Müslümanlar, Hristiyan azınlığa yönelik Selefi saldırılarını kınadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...