Ukrayna'da çatışmalar ateşkese rağmen sürüyor

Ukrayna'nın doğusunda 15 Şubat'ta başlayan ateşkese yönelik ihlallerin devam ettiği, son 24 saatte çıkan çatışmalarda 2 Ukrayna askerinin öldüğü, 7'sinin yaralandığı bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.03.2015 - 09:48

Ukrayna'da çatışmalar ateşkese rağmen sürüyor

Ukrayna Terörle Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, son 24 içinde ayrılıkçıların 44 kez ateşkes ihlali yaptığı, saldırılarında 2 askerin yaşamını yitirdiği, 7 askerin ise yaralandığı ifade edildi.

Ateşkese rağmen, Mariupol ve Donetsk Havaalanı yakınlarındaki durumun gerginliğini koruduğu kaydedilen açıklamada, ayrılıkçıların Donetsk'e bağlı Opitnoe köyüne iki kez saldırı düzenlediği, Ukrayna ordusunun da söz konusu saldırıyı püskürttüğü bildirildi.

Öte yandan, Donetsk'in kontrolünde tutan ayrılıkçıların, hükümet güçleri ile yoğun çalışmaların yaşandığı Donetsk havaalanı yakınına, havaalanı için çatışmalarda ölen ayrılıkçıların anısına Haç dikerek, çelenk bıraktığı bildirildi.

Doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı" yetkilisi Eduard Basurin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, havaalanı için çatışmalarda ölenlerin anısına bugün yöreye haç dikilerek çelenk bırakıldığını belirterek, ileride Donetsk havaalanı için çatışmalarda hayatını kaybedenler için bölgeye bir anıt dikileceğini kaydetti.

Belarus'un başkenti Minsk'te Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin Ukrayna'nın doğusunda ateşkes sağlanmasına ilişkin yapılan görüşmeler sonucunda 15 Şubat itibarıyla bölgede ateşkes süreci başlamıştı. Taraflar, ayrıca rehine değişimi ve ağır silahların çekilmesi konularda da anlaşmaya varmıştı.

Sayfa Yükleniyor...