Çatışmalar giderek kızışıyor

Sudan ordusu, petrol zengini Hiclic kentindeki çatışmalarda binden fazla Güney Sudan askerinin öldüğünü bildirdi.

23.04.2012 - 10:07

Çatışmalar giderek kızışıyor

Sudan ordusunun komutanı Kemal Maruf, Güney Sudan'ın yaklaşık 10 gün işgal ettiği Hiclic'teki çatışmalarda 1200 Güney Sudan askerinin öldüğünü belirtti.

Maruf, Hiclic kentine yaptığı ziyarette, Sudan ordusundan kayıpların sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Güney Sudan askerleri, 10 Nisan'da Sudan'ın kontrolündeki Hiclic kentini ele geçirmiş, Sudan yönetimi de Güney Sudan'ı "düşman" ilan etmişti.

Sudan yönetimi, Cuma günü Hiclic kentini geri aldığını duyurmuştu. Bölgede bulunan bir AFP muhabiri, Hiclic'de çok büyük hasar olduğunu belirtti. Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in de bölgeye geldiği belirtildi. Beşir, "Güney Sudan'la herhangi bir diplomatik temas kurmadıklarını" söyledi.

SAVAŞ UÇAKLARI BOMBALADI
Reuters, Sudan savaş uçaklarının, Güney Sudan’daki bir petrol tesisinin yakınlarındaki bölgeyi bombaladığını bildirdi. Görgü tanıklarına göre, saldırıda üç kişi hayatını kaybetti.

Reuters, petrol tesislerinin yer aldığı Bentiu kentinin dışında iki Sudan savaş uçağının bombardıman düzenlediğini belirtti. Bombaların, Bentiu ile nehirle ayrıldığı komşu kent Rubkona’yı birbirine bağlayan köprüyü hedef aldığı açıklandı.

Reuters muhabiri, “Pazar yerindeki tezgahların yandığını görebiliyorum... Bir küçük çocuğun bedeni alevler içinde yanıyor” ifadesini kullandı.

Güney Sudan’ın askeri istihbarat şefi Mac Pul, Sudan Hava Kuvvetleri’ne ait iki MiG-29 savaş uçağının, bölgeye dört bomba bıraktığı bilgisini verdi. Pul, “Bu, gerilmi çok ciddi ölçüde tırmandıracak ve Güney Sudan’ın toprak bütünlüğünü ihlal eden bir eylem. Çok açık bir tahrik” ifadesini kullandı.

'ÇATIŞMAYI DURDURUN'
Avrupa Birliği (AB), Sudan ve Güney Sudan'dan "birbirlerinin topraklarına saldırıları derhal durdurmalarını" istedi.

Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının aldığı kararlarda, "AB Sudan ve Güney Sudan hükümetlerine birbirlerinin topraklarına doğrudan veya aracılar vasıtasıyla düzenledikleri saldırıları derhal durdurmaları, çatışmaları sona erdirmeleri, tüm güvenlik güçlerini Abyei'den çekmeleri ve kışkırtıcı söylemler dahil yeni provokatif fiillerden kaçınmaları çağrısı yapar ve tarafları ortak sınır tahkik ve gözetleme mekanizması kurmaya teşvik eder" denildi.

Kararlarda, "Güç kullanımı iki ülke arasında devam eden anlaşmazlıkların hiçbirini çözmeyecek. AB, taraflara Afrika Birliği'nin gözetimindeki mevcut müzakere sürecine dönmeleri ve barışçıl diyalog yoluyla anlaşmaya ulaşma konusunda iyi niyetli çabalarını tekrarlamaları çağrısı yapar" ifadesi kullanıldı.

Sudan'ın petrol zengini Hiclic kenti Güney Sudan ordusunca 10 Nisan'da işgal edilmiş ve yoğun çatışmaların ardından Sudan hükümeti Cuma günü kentin geri alındığını duyurmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...