Ukrayna'da gerilim daha da tırmanıyor. Çatışmalar Odessa kentine de sıçradı.

Ukrayna yanlıları ile Rusya yanlıları önce karşılıklı gösteriler yaptı. Ardından karşıt gruplar arasında çatışma çıktı.

Rusya yanlıları sendika binasına sığındı. Ardından Ukrayna yanlıları da binaya girdi.

Binada devam eden çatışmalarda yangın çıktı. 30 kişi dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti, 8 kişi ise camdan atlayarak can verdi.

Odessa'da gün içinde devam eden çatışmalarda 4 kişi daha ölmüştü. Son gelişmelerle bilanço şimdilik 42 ölü 65 yaralı oldu.

Kiev yönetimi, dün Rusya yanlılarına yönelik operasyona başlamıştı.

Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov, operasyonun istedikleri hızda ilerlemediğini ancak çok sayıda Rusya yanlısının öldürüldüğünü belirtmişti.

Dün sabah saatlerinde Ukrayna'nın Slavyansk kentinde de Rusya yanlıları 2 Ukrayna helikopterini düşürmüştü, 2 pilot yaşamını yitirmişti.

Birleşmiş Milletler ise Rusya'nın çağrısıyla olağanüstü toplandı. Ancak toplantıdan bir sonuç çıkmadı.

UKRAYNA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: YANGINDA 31 KİŞİ ÖLDÜ
Odessa polisinden daha önce yapılan açıklamada, çıkan yangında 38 kişinin öldüğü belirtilmişti. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise, konuya ilişkin açıklamasında, Odessa kent merkezindeki olaylardan sonra çıkan yangında 31 kişinin öldüğünü bildirdi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Odessa'da 38 kişinin ölümü, 50 kişinin yaralanmasıyla neticelenen trajik olayların "kısmen kınandığı" kaydedildi.

Açıklamada, "Yaşanan olayları, federalleşme yanlılarına fiziksel terör uygulayan, aralarında Sağ Sektör'ün de yer aldığı milliyetçi radikal grupları şımartan Kiev yönetiminin suçlu sorumsuzluğunun başka bir tezahürü gibi kabul ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Slavyansk'taki askeri operasyonun ve Odessa'da yaşananların, "21 Şubat Anlaşması ve Cenevre Mutabakatı'nın yükümlülükleriyle hiçbir ortak taraf taşımadığı" bildirilen açıklamada Kiev ve Batı, sorumluluk almaya ve güç kullanımına son vermeye çağrıldı.