Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "Suriye" açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Münih'ten çıkan "Suriye için ateşkes" kararı ile ilgili konuştu. Çavuşoğlu, "Önemli olan Rusya saldırılarını durduracak mı durdurmayacak mı sorusu?" dedi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 12.02.2016 - 12:15

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan "Suriye" açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun bugün yayımladığı bildirinin Suriye'deki sorunun çözümü yolunda önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu bildiriyle Cenevre görüşmelerini engelleyen hususlar tespit edilmiş, siyasi sürecin önünü açmak için bir fırsat yakalanmıştır. Önemli olan bu fırsatın kullanılması, hava saldırılarının durdurulması, sivillerin hedef alınmaması ve insani erişimin sağlanmasıdır" şeklinde konuştu.

Daha önce Suriye konusundaki müzakerelere Rus saldırıları devam ettiği için ara verildiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın saldırılarına dün akşam Azez'de devam ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya saldırılarını devam ettirirse, çatışmalar durmaz, insani yardımlar ulaşmaz" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE İKİ GRUPTA DA YER ALACAK"

Münih'teki toplantıda ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaşmasını denetleyecek iki ayrı komisyonun kurulması kararının alındığını da hatırlatan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye her iki grupta da yer alacak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...