CDC, Covid-19 hastalarıyla temas eden kişilere uygulanan 14 günlük sosyal izolasyon süresini kısaltmayı planlıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin(CDC), gelecek kılavuzunda yeni tip corona virüsle(Covid-19) enfekte olan insanlarla temas halinde bulunan kişiler için önerilen 14 günlük izolasyon süresini, ekonomik ve sosyal kayıpları önlemek adına 7 ile 10 arasına düşürmeyi plandığı açıklandı. Benzer bir şekilde, İngiltere de pazartesi günü ülkeye gelenlere uygulanacak sosyal tecrit süresini 14 günden 5 güne kısaltacağını duyurmuştu.

Haberler - ntv.com.tr 26.11.2020 - 16:41

CDC, Covid-19 hastalarıyla temas eden kişilere uygulanan 14 günlük sosyal izolasyon süresini kısaltmayı planlıyor

ABD Hastalık ve Kontrol Merkezleri (CDC), şu anda Covid-19 teşhisi konulan kişilerle temas eden herkese 14 günlük bir sosyal izolasyon öneriyor. Söz konusu tavsiye ile salgının durdurulması için asemptomtik ve presemptomatik yayılmanın önünde geçilmesi hedefleniyor.

"BU TÜR TAVSİYELER ŞAKAYA GELMEZ"

Bununla birlikte 14 günlük izolasyon süresi, insanların iş ve sosyal yaşamında problemler yaratabiliyor. ABD Halk Sağlığı Teşkilatı ve Beyaz Saray Gücü üyesi Doktor Brett Groir, bu kaspamda sağlık yetkilileri ile toplandıklarını ve CDC’nin yeni kılavuzunda önerilen sosyal izolasyon süresini kısaltmayı görüştüklerinin açıkladı.

Giroir, “Çağunluk, testlerİn sonucuna göre uygulanacak daha kısa bir sosyal tecrit konusunda hemfikir. Ancak, insanların bu konuda sorumluluk sahibi olacağından emin olmamız gerekiyor. Bu tür tavsiyeler şakaya gelmez” ifadelerini kullandı.

Farklı bir kaynak da, The Washington Times’a, CDC’nin yeni kılavuzda karantina süresini 7 ile 10 gün arasında uygulanmasını tavsiye edeceğini, ancak rehberin güncellenme tarhinin şu anda belli olmadığını belirtti.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DAHA FAZLA POZİTİF VAKAYLA İLGİLENMESİNİ SAĞLAYABİLİR"

Konuya ilişkin açıklama yapan John Hopkins Üniversitesi Sağlık Güvenliği Merkezi’nden  Jennifer Nuzzo, “Testler şıu anda ülke genelinde kapsamlı bir şekilde uygulanıyor. 14 günlük karantina süresi hem pozitif hem de negatif test edilenlere uygulandığı için, Covid-19’u taşımayanların yok yere iş ve eğitim hayatından uzak kalmasına neden oluyor. Sosyal tecritin kısatılması toplumdaki kurumlar arasındaki uyumu koruması açısından akıllı, pragmatik bir hareket. Şu anda, ABD'deki Covid-19 tedavilerinin bir kısmı, karantinaya alınacak vakaların temaslarına yönelik yoğun meşguliyet nedeniyle ciddi şekilde engelleniyor. Yedi veya on günlük bir karantina önerisine katlanmak insanlar için daha kolay olabilir ve sağlık çalışanlarının daha fazla pozitif vakayla ilgilenmesini sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE'DE YENİ UYGULAMA 15 ARALIK'TA DEVREYE GİRECEK

Öte yandan karantina süresinin kısaltmayı düşünen tek ülke ABD, değil. İngiltere de pazartesi günü  ülkeye gelenlere uygulanacak sosyal tecrit süresini kısaltacağını duyurmuştu. Alınan yeni kararla 14 olan karantina süresi 5 güne inecek ve u süre sonunda testi negatif çıkanlar normal hayata katılabilecek. Uygulama ise 15 Aralık itibariyle yürürlüğe girecek.

CORONA VİRÜSE KARŞI BU AFİŞİ ASTI

Sayfa Yükleniyor...