Çeçenistan'da başlık parası resmiyet kazandı

Kız kaçırma olaylarının yetkililerin de gündeminde olduğu ülkede, hükümet, bu eylemi yapanların kızın ailesine 50 bin lira para vermesi kararı aldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.10.2010 - 00:08

Çeçenistan'da kız kaçıranların bundan böyle yaklaşık 50 bin lira para cezasına çarptırılacağı bildirildi.

Çeçenistan hükümeti basın merkezinden yapılan açıklamada, bundan böyle kız kaçıranların, söz konusu para cezasını kızın ailesine ödemeyi göz önünde bulundurması gerektiği kaydedildi.

Çeçenistan Müftüsü Sultan Mirzayev de, "Bu andan itibaren kızı kaçıran bu yükümlülüğü de aklında bulundurmalı. Kızı kaçıranlar, kaçırılan kızın ailesine 1 milyon ruble (yaklaşık 50 bin TL) ceza ödemek zorunda" dedi.

Çeçenistan Cumhuriyeti'nde bir erkek aşık olduğu ancak kendisini istemeyen kızı kaçırınca, kızın ailesi 'onurunu korumak' ve kan davasını engellemek için bu evliliğe onay veriyor.

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov 1 Ekim'de yaptığı açıklamada, kız kaçırmaların önlenmesi için polislerin tedbir alması gerektiğini belirtmiş ve "Bu uygulama artık toplumumuzda olmamalı. Böyle bir şeye niyetlenen bir kişi, kendi ailesinden bir kıza böyle bir şey yapıldığında nasıl tepki göstereceğini düşünmeli" ifadesini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...