Celili ve Solana, nükleer müzakereleri görüştü

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, nükleer müzakerelerin yeniden başlatılması konusunu ele aldı.

Anadolu Ajansı 23.04.2009 - 12:04

İran'ın, 5 artı 1 ülkelerinin müzakere davetine cevabını içeren dünkü açıklamasının ardından Solana'nın Celili'yi telefonla aradığı ve nükleer müzakerelere devam etmenin gerekliliğini vurguladığı kaydedildi. Celili'nin de nükleer müzakerelere başlanması konusunda Solana ile hemfikir olduğunu ilettiği belirtildi.

BM Güvenlik Konseyinin daimi beş üyesi ile Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin müzakere talebine verilen cevapta, ''İran, karşılıklı saygı, işbirliği ve adalete dayalı, ön koşulsuz yapıcı müzakereleri olumlu karşılıyor'' ifadesi kullanılmıştı.

Nükleer enerji programını sürdüreceğini belirten İran, daha önceki öneri paketinin güncellenerek, yeniden ilgili ülkelerin değerlendirmesine sunulacağını belirtmişti.

BM Güvenlik Konseyinin daimi beş üyesi ile Almanya, İran'ın nükleer enerji programına ilişkin 8 Nisanda Londra'da yaptıkları toplantıda bir sonraki müzakerelere İran'ı davet etme kararı almış, ABD de bu görüşmelere doğrudan katılacağını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...