'Cenevre Konferansı çözüm için tek yol'

"Suriye Halkının Dostları" çekirdek grubu bugün Paris'te toplandı. Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Suriye krizinin sona erdirilmesi için tek yol siyasi çözüm" açıklaması yaptı.

12.01.2014 - 17:34

'Cenevre Konferansı çözüm için tek yol'

"Suriye Halkının Dostları" çekirdek grubu, Suriyeli muhaliflerle yaptıkları toplantıda, 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak barış konferansının ayrıntılarını masaya yatırdı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye krizinin sona erdirilmesi için tek yolun siyasi çözüm olduğunu ve 22 Ocak'ta Cenevre'de düzenlenecek barış konferansının bu konuda önemli adımlar atılmasına olarak sağlamasını beklediklerini söyledi.

Toplantıdan sonra basına açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Suriyeli muhaliflere yönelik güçlü desteğimizi bugün bir kez daha teyit ettik" dedi.

Suriye'de siyasi geçiş sürecinin gerekliliğine inandıklarını belirten Fabius, Cenevre-2 Konferansı'nın planlandığı zamanda yapılmasını istediklerini söyledi.

Cenevre-2 Konferansı'nın bu ülkedeki yeni siyasi geçiş sürecinin başlamasına olanak sağlamasını umut ettiklerini ifade eden Fabius, siyasi çözümden başka hiçbir çözümün Suriye krizinin sona erdirilmesi için alternatif olamayacağını söyledi.

Fransa'nın evsahipliğinde yapılan toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki toplantıya ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Mısır, Ürdün'ün dışişleri bakanları katıldı.

Toplantıya Suriyeli muhalifler ise Ahmet el Carba'nın başkanlığında bir heyetle iştirak etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...