İlişkili Haberler

Cenevre sonrasında ilk kez buluşan liderler, çözümlenmemiş konularının azaltılması böylece Cenevre’de sonuçlandırılacak güvenlik ve garantiler başlığına zemin hazırlanması amacıyla 1 Şubat’tan itibaren yeniden bir araya gelecekler.

Bu çalışmalara paralel olarak Birleşmiş Milletler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’yle de temas ederek Cenevre’de başlayan ancak sonuçlandırılamayan toplantının nihai oturumu için de tarih belirlemeye çalışacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, güvenlik ve garantiler konusunda Cenevre’de sonuçlandırılacak beşli konferans öncesinde diğer başlıklarda çözümlenmemiş konulardaki müzakerelerin 1 Şubat’tan itibaren Kıbrıs’ta devam edeceğini açıkladı.

Kıbrıs’ta yürütülecek çalışmalar sonrasında beşli konferansın yeniden en üst siyasi düzeyde toplanacağını belirten Akıncı, Cenevre’de başlayan konferansın tamamlanmadığını ortada henüz belirlenmiş bir tarih de bulunmadığını söyledi.

Sürecin ucu açık bir süreç olarak algılanmaması gerektiğini ifade eden Akıncı, Cenevre’deki beşli konferansın nihai oturumunun tarihi için Birleşmiş Milletler’in tüm taraflarla çalışma yapması gerektiğini ifade etti.

Akıncı, “Önemli olan bu momentumu canlı tutmaktır, bunu ucu açık ilanihaye sürecek ve sürüncemede kalacak bir olgu olarak düşünmemektir ancak çok acelecilikle de süreç yanlış mecralara itilmemelidir” diye konuştu.

Rum lider Nikos Anastasiadis’se, yeni yakınlaşmalar için tüm başlıklarda müzakerelere devam edeceklerini, 1 Şubat'ta metodoloji ve sonraki adımlarla ilgili görüşmeler yapacaklarını belirterek Cenevre konferansının devam edeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in Kıbrıs’la ilgili açıklamalarına değinen Rum lider, “Tükiye resmi yetkililerinin bu şekildeki açıklamalar yapmaya devam etmesinden süreç olumsuz etkilenir. Türkeş’in dile getirdiği talepler zararlıdır” dedi.