Cenevre'de Kıbrıs müzakereleri başladı

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak Kıbrıs müzakereleri başlıyor. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis Cenevre'deki BM ofisinde bir araya geldi.

Haberler - NTV Haber 09.01.2017 - 12:18

Cenevre'de Kıbrıs müzakereleri başladı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'i BM Cenevre ofisi genel direktörü Michael Möller ve BM Kıbrıs özel temsilcisi Espen Barth Eide tarafından karşılandı.

Cenevre'de'ki 5'li Kıbrıs müzakereleri Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin garantörlüğünde başlayıp 12 Ocak'a kadar devam edecek.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı İsviçre'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, "Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak Cenevre'de olumlu sonuç alınmasında üzerimize düşeni yapmak için kararlılıkla gidiyoruz. Eğer Cenevre'de çözüm yolu tıkanırsa KKTC yoluna özgür bir devlet olarak devam edecek" ifadelerini kullanmıştı.

Müzakerelerin ardından 12 Ocak'ta garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı uluslararası konferans düzenlenecek.

Konferansa BM Güvenlik Konseyi üyeleri ile gerekli görülmesi halinde diğer ilgili tarafların temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...