ABD önceki gün meydana gelen hortum felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor.

Oklahoma kentine bağlı Moore kasabası, ülke tarihinin en büyük hortum felaketlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

İlişkili Haberler


Yapılan ilk açıklamada hortum nedeniyle 91 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Ancak daha sonra bu sayı, 24'e düşürüldü. Yaralıların sayısının ise 237 olduğu açıklandı.

Sağlık yetkilileri önceki rakamın bazı cesetlerin birden fazla kez sayılmasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Obama da Oklahoma'yı "büyük felaket" bölgesi ilan etti. Obama yaptığı açıklamada felaketi, "tarihin en yıkıcı hortumlarından biri" olarak tanımlayarak, tüm gayretlerinin acil kurtarma faaliyetlerine ve bölgedeki felaketin yaralarını sarmaya yoğunlaştığını söyledi.

Ölü sayısı ile ilgili net bir bilgi vermekten kaçınan Obama, "Ulus olarak şu an tamamen acil kurtarma faaliyetlerine ve bölgedeki felaket yaralarını sarmaya odaklandık" ifadelerini kullandı.

'GÜVENLİ YERLERE SIĞININ'
Felaketin ardından bölgede alarm verildi ve halkın güvenli bölgelere sığınması istendi. Kurtarma ekiplerinin yetersiz kalması nedeniyle ordudan yardım istendi.

İki okulun yerle bir olduğu kasabada, 20'den fazla çocuktan haber alınamıyor. ABD'li yetkililer çocukların yaşamını yitirmesinden endişe ediyor.

45 DAKİKA SÜRDÜ
Hızı saatte 320 kilometreye ulaşan "canavar" hortum önündeki evleri ve otomobilleri oyuncak gibi fırlattı. Genişliği 3 kilometre olan hortum yerel saatle 15.00'te tam 45 dakika boyunca Moore kasabasını yerle bir etti.

OKUL YERLE BİR OLDU
Ölenler arasında hortum yıktığı Plaza Tower Ortaokulu'nun enkazı altında can veren 7 çocuğun da olduğu bildirildi. Şu ana kadar 100'den fazla kişinin enkaz altından kurtarıldığı belirten yetkililer, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.


1999'DA AYNI FELAKET
Oklahoma'da aynı bölge 1999'da yine bir hortum felaketiyle karşı karşıya gelmişti. Bu hortum sırasında rüzgarın hızı saatte 486 kilometre olarak ölçülmüştü.

Bu, yeryüzünde şimdiye kadar görülen en şiddetli rüzgar olarak kayıtlara geçmişti. 1999'daki hortum felaketinde 44 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce ev yıkılmıştı.