Cezayir halkı sandık başında

Cezayir'de halk, parlamento seçimleri için sandık başında. 44 partinin katıldığı seçimlerde, adaylar 462 sandalyeli parlamentoya girmeye çalışacak.

10.05.2012 - 11:38

Cezayir halkı sandık başında

Cezayir'de halk parlamento seçimleri için sandık başında. 44 partinin katıldığı seçimlerde, adaylar 462 sandalyeli parlamentoya girmeye çalışacak.

Cezayir’de seçim yarışının iktidar yanlısı iki partiyle üç İslami partinin oluşturduğu ‘‘Yeşil Cezayir’‘ ittifakı arasında geçeceği tahmin ediliyor. Seçimlere ayrıca uzun yıllar sonra Sosyalistler de katılacak.

MODERN İSLAMCI PARTİLER ÖNDE
Ülkede, modern İslamcı partilerin yarışı önde bitirmesi beklenirken, hiçbir partinin tek başına çoğunluğu sağlayacağı düşünülmüyor.

Seçimlere katılım oranının düşük olacağı yönündeki tespitler ise hükümeti harekete geçirdi. Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, yayımladığı bir mesajla halka seçimlere katılması yolunda çağrıda bulunurken, cep telefonu mesajlarıyla da katılımı artırmak için kampanya başlattıldı.

EN ŞEFFAF SEÇİM
Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya da siyaset yasağı bulunan İslami Kurtuluş Cephesi (FİS) lideri Abbas Medeni’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı seçimi boykot çağrısına tepki göstermişti.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin yanı sıra Avrupa Birliği de seçimleri izlemek üzere ülkeye 500’e yakın gözlemci gönderdi. Seçimin son 20 yıldaki en şeffaf seçim olması bekleniyor. Bazen yiyecek ekmek bulmakta zorluk çektiklerini söyleyen bazı vatandaşları ise seçimlerden ümitsiz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...