NTV

Cezayir'de kadın adayların yüzü afişlerde gösterilecek

ntv.com.tr

Dünya

Cezayir'de siyasi partiler yıllardır devam eden, kadın adayların yüzünü afişlerde göstermeme uygulamasına son verme kararı aldı.

Afrika'nın kuzeybatısında yer alan Cezayir'de kadınların seçme ve seçilme hakkına ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Ülkede yıllardır seçimlere katılan kadın adayların yüzlerinin posterlerde gösterilmesine izin verilmiyordu. Seçim posterlerinde kadınların suratı yerine başörtüsü deseninin içerisinde beyaz bir boşluk kullanılıyordu. Cezayir'in Bordj Bou Arreridj bölgesinde bir araya gelen partiler kadın adayların yüzlerinin posterlerde gösterilmesine karar verdi. Ancak bu karar seçim bürosunun partilere kadın adayların da fotoğraflarını göstermeleri yönündeki talimatından sonra alınabildi.

Karar ülke genelinde geniş bir tartışmaya neden oldu. Bağımsız seçim izleme kurulunda görev alan, Hasan Noui, "Bu tarz bir saldırı hem yasal değil hemde kurallarla ve geleneklerle uyuşmuyor" ifadelerini kullandı. Diğer yandan kararı destekleyen gruplar, "Herkesin kime oy verdiğini bilme hakkı vardır" argümanını savunuyor.

Kadın adaylardan Fatma Tirbakh bir televizyon kanalında yaptığı konuşmasında, "Benim suratımı göstermek seçimler için önem arzediyor. Ama ben muhafazakarlığın had safhada olduğu güney bölgelerinden geliyorum ve bu nedenle fotoğrafım posterlerde gösterilmiyor" dedi. Tirbakh adaylık sürecinde ailesinden bu yönde bir baskı gelmemesine rağmen genel uygulamanın bu yönde olduğu söyledi.

Cezayir politik yarışta kadınların yüzünün posterlerde kullanılmasını yasaklayan tek ülke değil. 2011-2012 yıllarında Mısır'daki parlamento seçimlerinde selefi partiler posterlerde kadınların yüzleri yerine çiçek kullanmayı tercih etmişti.