Charlie Hebdo davasında karar

Fransa'nın haftalık siyasi hiciv gazetesi Charlie Hebdo'nun merkezine ve bir Yahudi marketine 2015'te düzenlenen terör saldırısında 17 kişi ölmüştü. Terör saldırıyla ilgili davada militanlara destek sağlayan 14 kişi suçlu bulundu.

Haberler - NTV Haber 16.12.2020 - 22:58

Charlie Hebdo davasında karar

Kanlı saldırılardan 5 yıl sonra Fransız mahkemesi kararını verdi. Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya ve bir Yahudi marketine radikal militanlarca düzenlenen terör saldırısına yardım edenlerin cezaları belli oldu.

3 gün içerisinde 17 kişiyi öldüren saldırganlara yardım etmekle suçlanan 14 kişinin suç ortaklarından 3'ü kayıp olan 3 sanık ise gıyabında yargılandı.

Yargılananlar arasında biri , diğeri Belçika vatandaşı 2 Türk uyruklu sanık da bulunuyor.

En ağır ceza, 30 yıla mahkum olan Türk kökenli Fransız vatandaşı Ali Rıza Polat'a verildi. Saldırılara lojistik destek sağlayan Polat, cinayet suçuna iştirakten suçlu bulundu.

Davada yargılanan Türk kökenli Belçika vatandaşı Metin Karasular ise 8 yıla mahkum edildi.

Gıyabında yargılanan Hayat Bumeddiyen de 30 yıl hapse mahkum edildi. Bumeddiyen'in, İstanbul'a gelerek bir şekilde Suriye'ye geçtiği tespit edilmişti. Hâlâ Suriye'de olduğu sanılıyor.

Paris'i derinden sarsan terör eylemlerinin ilk ayağı 7 Ocak 2015'te gerçekleşmişti.

Cezayir kökenli Fransız vatandaşı Cherif ve Said Kouachi kardeşler otomatik silahlarla gazete binasına saldırarak 12 kişiyi öldürmüştü.

Daha sonra firar eden kardeşler güvenlik ekipleriyle çıkan çatışmada öldürüldü. Saldırıyı El Kaidenin Yemen kolu üstlendi.

Saldırıyı izleyen 8 ve 9 Ocak tarihlerinde ise Kuaşi kardeşlerin arkadaşı olduğu belirtilen Amedy Coulibaly, Paris'te bir polis ve Yahudi marketindeki dört kişiyi vurarak öldürdü

Polisle çıkan çatışmada öldürülen Coulibaly daeş adına hareket ettiğini bir video ile duyurmuştu

Sayfa Yükleniyor...