Daha önce 2000,2005 ve 2008 tarihlerinde ilişkileri gerilen Latin Amerika'nın komşu ülkeleri Kolombiya ile Venezuela bu sefer kopma noktasına geldi. Konunun temelinde Kolombiya'nın ülkedeki Amerikan üslerini artırmaya yönelik planı geliyor. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez plana sert tepki gösteriyor.

Tepkisi dinecek gibi görünmeyen Chavez son olarak, Kolombiya ile olan ticareti sonlandıracaklarını böyle açıkladı:

“Araç,tekstil, gıda, bize hemen hemen herşey Kolombiya'dan geliyor. Geçen yıl ticaretimiz 7 milyar dolara ulaştı. Şimdi ben bunu bitireceğim,bunu neredeyse yok seviyesine indireceğim.”

Chavez'in bu açıklamaları Kolombiya için çok önemli, çünkü bu tehdt gerçekleşirse Kolombiya en önemli ticari ortağını kaybetmek üzere. Ülkedeki bir çok ticari kuruluş gelişmelerden endişeli.

CHAVEZ KARŞITI GÖSTERİLER
İki ülke arasında esen sert rüzgarlar, Bogoto sokakalarına da yansıdı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteride Chavez'e ''otoriter yönetim kurmak, uluslararası karmaşaya yol açmak'' gibi çeşitli eleştiriler yöneltildi.

Kolmbiya dışında da Chavez karşıtı gösteriler vardı. yaşanan darbe sonrasında Caracas’la iplerin gerildiği Honduras’ta binlerce kişi yürüdü. Honduras'daki yürüyüşün liderliğini, askeri cuntanın kararıyla geçici devlet başkanlığını yürüten Roberto Micheletti üstlendi. Micheletti, protesto yürüyüşünde, Chavez'in diktatör gibi hareket ettiği eleştirisini dile getirerek, ''ancak Chavez'in başarılı olamayacağını'' söyledi.

İçlerinde Caracas ve Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in de bulunduğu başka Latin Amerika kentlerinde ile Madrid ve New York’ta da daha az katılımılı gösteriler düzenlendi.

Öte yandan Chavez'i protesto gösterilerinin yapıldığı kentlerde ''Chavez'e destek'' gösterileri de yapıldı. Bu gösterilere katılımın daha az olduğu gözlenirken, bazı yerlerde karşıt görüşlü göstericiler arasındaki olası çatışmalar da güvenlik güçlerinin müdahalesiyle önlendi.