Chavez Obama'ya 'Kızılderili kitabı' hediye etti

Venazuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 'Amerika Kıtası Zirvesi'nde, ABD Başkanı Barack Obama'ya kitap hediye etti. Kendisi de Kızıldereli kökenli olan Chavez'in hediyesi, '500 yıllık sömürge zulmünü' anlatıyor.

18.04.2009 - 20:06

Chavez Obama'ya 'Kızılderili kitabı' hediye etti

Kızılderili kökenli Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı Barack Obama'ya, Avrupa'nın Amerika kızılderililerine olan 500 yıllık sömürge zulmünü anlatan kitap hediye etti.

Karayipler'deki Trinidad-Tobago'da yapılan 'Amerika Kıtası Zirvesi'ne katılan Obama da, Hugo Chavez'den aldığı kitaba çok teşekkür etti.

Chavez'in kitabı, Kristof Kolomb'un 1492'de Amerika kıtasına ayak basmasından sonra hızla yayılan Avrupalı sömürgeci emperyalist güçlerin tüm Kızılderili uygarlıklarını büyük zulümle yıkışını anlatıyor.

Uruguaylı gazeteci-yazar Eduardo Galeano'nın kaleme aldığı kitap, 'Latin Amerika'nın Kesik Damarları: Kıtanın 500 Yıl Yağmalanması' adını taşıyor ve Avrupa ile ABD'nin eski kızılderili ülkelerine ekonomik ve siyasal müdahalelerini inceliyor.

KOLOMB'UN HEYKELİ SÖKÜLMÜŞTÜ
Venezuela'nın sosyalist devlet başkanı Chavez, Kristof Kolomb'un heykelini başkent Caracas'tan 3 hafta önce atmıştı.

Kolomb'un arkasından gelen sümürgeci akımların katlettiği kızılderililier için Caracas Belediye Başkanı Jorge Rodriguez harekete geçmiş ve Caracas'daki heykeli kaldırtmıştı.

10 yıldır devlet başkanı olan, yüzde 94 halk desteğine sahip Chavez, 5 yıl önce de Caracas'taki benzer girişim için, ''Avrupalılar'ın sömürgeci soykırımının öncüsü Kolomb'un heykelininin zaten çoktan kaldırılmış olması gerektiğini'' belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...