Chavez ve Obama arasında bahar havası

Eski başkan Bush döneminde ABD ile sürekli restleşen Venezuela lideri Chavez, geçen yıl sınır dışı ettiği ABD büyükelçisinin görevine dönmesine izin verdi.

Haberler 02.07.2009 - 09:57

Chavez ve Obama arasında bahar havası

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından geçen yıl sınır dışı edilen ABD'nin Caracas Büyükelçisi Patrick Duddy, 9 aydan fazla bir aradan sonra yeniden görevinin başına döndü.

Venezuela'ya geldikten sonra gazetecilere açıklamada bulunan Duddy, dönüşünün daha ürekten ilişkiler için ileriye atılmış ilk adım olmasını umduğunu söyledi.

ABD'de George W. Bush yönetiminin iş başında olduğu sırada, Bolivya, ülkedeki muhalefete destek verdiği gerekçesiyle ABD'nin La Paz Büyükelçisini sınır dışı etmişti.

Venezuela Devlet Başkanı Chavez de, Bolivya'nın tutumuna destek vermek amacıyla ABD'nin Carakas Büyükelçisini sınır dışı etmiş, Venezuela'nın Vashington Büyükelçisini de geri çağırma kararı almıştı.
Bolivya ile Venezuela'nın yönelttikleri suçlamaları reddeden ABD hükümeti, misilleme de bulunarak Bolivya ve Venezuela'nın Vashington büyükelçilerini ülkeden sınır dışı etmişti.

ABD Başkanı Barack Obama ile Chavez'in, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi umudunda olduklarını ifade etmelerinin ardından, ABD ile Venezuela arasında büyükelçilerin tekrar görevlerinin başına dönmeleri konusunda geçen hafta anlaşmaya varılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...