'Chavez'in mirasını savunduk'

Venezuela'da Chavez'in ölümü sonrası yenilenen seçimler de siyasi tansiyonun düşmesine çare olmadı. Seçim sonrası başlayan gerilim, parlamentoda milletvekillerinin yumruklaşmasıyla sonuçlandı. İktidar vekili Monzon, "Chavez'in mirasını savunmak zorunda kaldık" dedi.

01.05.2013 - 13:00

'Chavez'in mirasını savunduk'

Venezuela'da parlamentodaki görüşmeler sırasında konuşma haklarının ellerinden alındığını ileri süren muhalefet partisi milletvekilleri ile iktidar partisi milletvekillerinin tartışması yumruklaşmaya dönüştü. Yumruklaşma sonrası bazı milletvekilleri kanlar içinde kalırken, muhalif bir vekilin kaşı açıldı.

Yaralanan muhalefet partisi milletvekili Julio Borges, yüzü gözü kan içinde yerel bir TV kanalına verdiği röportajda "Bizi dövebilirler, hapsedebilirler, hatta öldürebilirler. Ancak biz, hiçbir şekilde ilkelerimizden ödün vermeyeceğiz. Bu yumruklar, bizi daha da güçlendirdi" dedi.

Henrique Capriles yönetimindeki muhalefet partisi, Parlamento Başkanı Diosdado Cabello'nun kendilerini susturmaya çalışmakla suçladı.

'CHAVEZ'İN MİRASINI SAVUNDUK'
İktidar partisi milletvekilleri ise kavgayı karşı tarafın başlattığını ileri sürdü. İktidar partisinden Odalis Monzon, "Bugün arkadaşlarım ve ben, bir kez daha Hugo Chavez'in mirasını savunmak zorunda kaldık" dedi.

MADURO KAZANMIŞTI
Venezuela eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kansere yenilerek yaşamını yitirmesinin ardından 15 Nisan'da yapılan seçimde yardımcısı Nicolas Maduro, yüzde 1.49 farkla devlet başkanı seçilmişti.

Maduro, muhalefet partisi lideri Henrique Capriles'in itirazlarına rağmen 19 Nisan'da yemin ederek göreve başlamıştı.

Capriles'in oyların tekrar sayılması talebi üzerine Ulusal Seçim Komisyonu, sadece kısmi bir sayımın yapılabileceğine karar vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...