Che Guevera'yı öldüren asker öldü

Bolivya'da 1967 yılında gerçekleştirilen operasyonda Arjantinli komünist gerilla Che Guevera'yı öldüren asker Mario Teran Salazar, bir süredir tedavi gördüğü hastanede öldü. Salazar'ın ölüm haberini doğrulayan emekli general Salmon, "İsminin gizli kalmasını istiyordu çünkü o sadece başkanlıktan gelen emri gönüllü bir şekilde yerine getirdi" dedi.

Haberler - AP - Anadolu Ajansı 11.03.2022 - 04:31 | Son Güncelleme : 11.03.2022 - 04:33

Che Guevera'yı öldüren asker öldü

'da 1967 yılında Ernesto "Che" Guevera'yı öldüren Bolivyalı asker Mario Teran Salazar 80 yaşında öldü. 

Bolivya'da yayın yapan El Deber'in haberine göre, Che Guevera'nın yakalandığı askeri operasyonu yöneten emekli General Gary Prado Salmon, Salazar'ın ölümcül bir hastalıktan muzdarip olduğunu ve ülkenin Santa Cruz eyaletinde bir süredir tedavi gördüğü hastanede öldüğünü doğruladı.

Salmon, ölen silah arkadaşı hakkında "Cesur bir adamdı. Onunla iletişim halindeydim. Onu en çok endişelendiren şey basının taciziydi, isminin gizli kalmasını istiyordu çünkü o sadece başkanlıktan gelen emri gönüllü bir şekilde yerine getirdi" dedi.

Arjantinli komünist gerilla Che Guevera, Bolivya'da ordunun ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) ortak operasyonu ile 9 Ekim 1967'de yakalanmış ve La Paz'a yaklaşık 800 kilometre uzaklıkta La Higuera kırsalındaki bir okulda infaz edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...