WikiLeaks'e gizli belge sızdıran askerden intihar girişimi

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait 700 binden fazla gizli belgeyi WikiLeaks'e sızdırdığı gerekçesiyle hapis cezası alan eski asker Chelsea Manning cezaevinde intihar girişiminde bulundu.

ntv.com.tr 12.07.2016 - 11:54 | Son Güncelleme : 12.07.2016 - 12:01

WikiLeaks'e gizli belge sızdıran askerden intihar girişimi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 700 binden fazla gizli belgesini WikiLeaks'e sızdırdığı gerekçesiyle 2013'te hapis cezasına çarptırılan eski asker Chelsea Manning'in geçtiğimiz hafta cezaevinde intihar girişiminde bulunduğu açıklandı.

Transseksül kimliğiyle de tanınan Chelsea Manning'in avukatı intihar girişimini doğruladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini sızdırdığı gerekçesiyle 35 yıl hapis cezasına çarptırılan Manning'in hukuk danışmanlığını yapan grup tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Geçtiğimiz hafta Chelsea, hayatına son verme kararı aldı. Sağlık durumuyla ilgili bilgilerin gizli tutulmasını tercih ediyor ve şu anda tekrar sağlığına kavuşmaya odaklanmak istiyor" denildi.

ABD ordusunda er statüsünde görev yapan Chelsea Manning sağlık durumuyla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden da bir açıklama yaptı.

Chelsea Manning adına açılan hesapta paylaşılan mesajda, "Ben iyiyim. Hayatta kaldığım için mutluyum. İlginiz için teşekkür ediyorum. Bunu da atlatacağım" denildi. Twitter'da paylaşılan mesajın, Manning'in birebir sözleri olduğu ve telefonla yazdırdığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait 700 binden fazla belgeyi WikiLeaks'e verdiği için 35 yıl hapis cezasına çarptırılan Chelsea Manning askeri bir hapishanede tutuluyor. Manning cezaevinde kaldığı süre içerisinde de asker sayılacak.

İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

ABD’nin Maryland eyaletindeki askeri mahkemede "düşmana yardım" ve "casusluk" dahil 22 ayrı suçtan yargılanan asker Bradley Edward Manning 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cezası belli olduktan sonra transeksül olduğunu belirten ve çocukluktan bu yana kendini kadın olarak hissetiğini ilan eden Bradley Manning, bundan sonra "Chelsea Elizabeth Manning" olarak anılmak istendiğini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...