Chirac yolsuzluktan yargılanıyor

Eski Fransa Cumhurbaşkanı, Paris belediye başkanı olduğu dönemdeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle bugün yargılanıyor.

07.03.2011 - 11:08

Chirac yolsuzluktan yargılanıyor

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Paris belediye başkanlığı yaptığı 1977-1995 yılları arasında arkadaşları ve siyasi müttefiklerine, hiç olmayan işlerde çalışıyor gibi gösterip, belediye kasasından maaş ödemekle suçlanıyor.

Dava Fransa'da önemli bir siyasi gelişme olarak görülüyor, çünkü geleneksel olarak cumhurbaşkanları siyasi çekişmelerin üzerindeki bir figür olarak görülüyor. Chirac’ın yagılanıp yargılanmayacağı da uzun süre tartışma konusu olmuştu.

Paris Belediyesi, eski cumhurbaşkanı ve iktidardaki UMP partisiyle vardığı 2 milyon 200 bin Euroluk anlaşmadan sonra şikayetini geri çekmişti. İlk soruşturmayı yürüten savcı da, mahkumiyet için yeterince kanıt olmadığına inanıyor.Ancak dava, iki sivil toplum kuruluşunun girişimiyle devam ettirildi.

HAPSE GİRMESİ ZOR
En başından beri iddiaları reddeden Chirac suçlu bulunduğu takdirde 10 yıla kadar hapis cezası alabilir, ancak çoğu hukuk uzmanı Chirac'ın suçlu bulunsa bile hapse girmeyeceğine inanıyor.

Fransız yasalarına göre Chirac'ın duruşmaya katılması gerekmiyor. Ancak eski cumhurbaşkanının mahkemede hazır bulunacağı belirtiliyor. Öye yandan Jacques Chirac'ın eşi, eski cumhurbaşkanının Alzheimer hastası olduğu iddialarını reddetti.

2. DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ İLK…
Chirac, Fransa'da ikinci dünya savaşında Nazilerle işbirliği yapan Marshal Petain'den sonra, cezai suçlamalar yöneltilen ilk cumhurbaşkanı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...