CIA Başkanı Türkiye'ye geliyor

CIA Başkanı Mike Pompeo, bugün Türkiye'ye geliyor. CIA'ın yeni başkanı Pompeo ilk yurtdışı gezisini Ankara'ya yapacak.

ntv.com.tr 09.02.2017 - 01:43

CIA Başkanı Türkiye'ye geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın önceki gece yaptığı görüşme sonrası ABD'den Ankara'ya ilk üst düzey görüşme gerçekleşecek.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kısa süre önce CIA başkanlığına atadığı eski Kansas senatörü Mike Pompeo bugün Ankara'ya gelecek.

CIA Başkanı Mike Pompeo'nun ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yapacak. Ziyaret kapsamında Türk yetkililerle PYD ve FETÖ başta olmak üzere gündem maddelerinin istişare edileceği belirtildi.

İKİ LİDER TERÖRLE MÜCADELE VE SURİYE'Yİ KONUŞMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmesinde, terörden arındırılmış güvenli bölge, mülteci krizi ve terörle mücadele başlıkları gündeme gelmişti.

CIA BAŞKANI POMPEO KİMDİR?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA başkanlığına aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas milletvekili Mike Pompeo ABD Senatosu'nun onayıyla CIA'in yeni patronu oldu.

Temsilciler Meclisi'nde üç dönem Cumhuriyetçi Parti'den Kansas milletvekili vekili olarak görev yapan ve aynı zamanda İstihbarat Komitesi üyesi olan Pompeo, Washington'da İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor.

Pompeo, Libya'nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğu'na 2012 yılında düzenlenen saldırıya ilişkin soruşturma sırasında aldığı görevle Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'a yönelik sert eleştirilerinden sonra partisinde yükselen isim olmuştu.

İran ile varılan nükleer anlaşmaya şiddetle karşı çıkan Pompeo, basına sızdırdığı belgelerle ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın bazı dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran kurumun eski sistem analisti Edward Snowden'ın "vatan haini" olduğunu ve idam edilmesi gerektiğini savunuyor.

Sayfa Yükleniyor...