Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'in terör suçu şüphelilerine yaklaşımına yönelik bir soruşturma başlatılacağını açıklayan ABD yönetimi, terör şüphelilerinin sorgulanma biçimine yönelik bir dizi değişiklik kararı aldı.

İlişkili Haberler


Üst düzey savcılarda John Durham, CIA ya da onunla işbirliği yapan örgütlerin, 11 Eylül saldırıları sonrasında yakalanan zanlıları sorgularken, işkenceyi yasaklayan Amerikan yasalarını ihlal edip etmediğini araştıracak.

ABD Başkanı Obama ayrıca bundan sonraki terör suçu sorgulamalarını yapacak olan ve federal soruşturma bürosu FBI'dan bir yetkilinin yönetiminde yeni bir birim oluşturulmasına da onay verdi.

‘CIA İŞKENCE YAPTI’ RAPORU
CIA içinde bu konuda 2004 yılında hazırlanan ve federal bir yargıcın talimatıyla dün yayımlanan bir raporda, CIA yetkililerinin şüphelileri tehdit ettiği ve işkence uyguladığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Barack Obama tarafından onaylanan yeni düzenlemeye göre ise, terör suçu zanlıları Beyaz Saray gözetiminde ve yalnızca FBI bünyesinde oluşturulacak seçkin bir ekip tarafından sorgulanacak.

2004 tarihli rapor ilk kez yayımlanmadı. Bununla birlikte, son yayım tarihinde ulusal güvenlik gerekçesiyle raporun fazlasıyla kısaltıldığı ve neredeyse hiçbir anlam ifade etmedi söyleniyordu. Bu sefer federal bir yargıcın talimatıyla yayımlanan yeni raporda, ilk rapora göre CIA sorgucuları ile 11 Eylül şüphelilerinin temasları çok ince ayrıntılarına kadar ortaya konuyor.

CIA, ZANLILAR ÇOCUKLARINI ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETMİŞ
CIA'in terör suçu zanlısı tutuklulara yönelik muamelesine ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı.

Gizliliği yeni kaldırılan CIA raporu, 11 Eylül saldırılarını organize etmekle suçlanan Halid Şeyh Muhammed'e, şayet ABD'de yeni saldırılar düzenlenirse, çocuklarının öldürüleceğinin söylendiğini ortaya koyuyor.

Rapora göre başka bir kişiye ise annesine cinsel tacizde bulunulacağı söyleniyor.Bir zanlı sorgulanırken, yan hücrede sahte bir infaz gerçekleştiriliyor.

Rapordaki bu ayrıntıların ortaya çıkması üzerine, Amerikan Adalet Bakanı Eric Holde, konuyu incelemek üzere bir savcı atama kararı aldı.

DAVA AÇILABİLECEK
Savcı, yapacağı inceleme sonucunda bir dava açılabilecek. Beyaz Saray sözcüsü Bill Burton, bu kararın Başkan Obama'ya değil Holder'a ait olacağını söyledi.

‘AMA İŞE YARADI’ ELEŞTİRİSİ
İstihbarat birimleri içinde bu sorgulamaların 11 Eylül'ün hemen ardından yapıldığı ve önemli istihbari bilgiler sağladığına vurgu yapanlar da bulunuyor. Eski CIA başkanı Michael Hayden da gelişmeler karşısında duyduğu hayal kırıklığını ifade edenler arasında yer alıyor.

Obama yönetimi, gelecekte zanlıların sorgulanmaları için yeni kurallar oluşturdu.