Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA, geçen yıl Afganistan'ın doğusunda yedi CIA ajanını öldüren Ürdünlü muhbir hakkında yeterince soruşturma yapılmadığını kabul etti.

Humam Halil Ebu Mulal el-Belavi, Amerika Birleşik Devletleri'nin hedefindeki örgütlerin liderleri hakkında bilgi vereceğini söyleyerek geldiği Host kentindeki CIA merkezinde intihar saldırısı düzenlemişti.

CIA Başkanı Leon Panetta, teşkilat çalışanlarına gönderdiği bir açıklamada, muhbire, CIA ajanlarına yaklaşma imkanı veren bir dizi güvenlik hatasına dikkat çekti.

Söz konusu hatalar arasında, bir CIA görevlisinin El Belavi'yle ilgili uyarıyı diğer birimlere iletmemesi de var.

Eylem, 1983'ten bu yana CIA'yi hedef alan alan en büyük saldırıydı.

Panetta'ya göre gizli bir iç soruşturmada CIA ajanlarının, daha önce sağladığı bilgilerin doğru çıkması nedeniyle, muhbire inandıkları belirtildi.

CIA Başkanı, "Aşırılık yanlısı çevrelerle temas halindeydi. Bu yüzden onunla ilişki kurmak, çok yararlı olacaktı. Ama terörist köklerinden vazgeçmedi" dedi.

ÜRDÜN UYARMIŞTI
CIA için soruşturma raporundaki en önemli bulgulardan biri de teşkilatın saldırıdan önce Ürdün istihbaratı tarafından uyarılmış olması.

Rapora göre, Ürdünlü yetkililer, saldırıdan bir ay önce El Belavi'nin El Kaide adına hareket ediyor olabileceği uyarısında bulundu. Fakat, Ürdün'deki CIA görevlisi, bu bilgiyi diğer birimlerle paylaşmadı.