CIA: Putin seçimlerin hack'lenmesine ‘şahsen dahil’ oldu

NBC'nin istihbarat yetkililerine dayandırdığı iddiaya göre, seçim sonuçlarını manipüle eden Rus hack operasyonuna Vladimir Putin şahsen dahil oldu. Operasyonda Putin’in Hillary Clinton’a duyduğu düşmanlığın etkili olduğu iddia edildi.

ntv.com.tr 15.12.2016 - 12:50 | Son Güncelleme : 15.12.2016 - 13:50

CIA: Putin seçimlerin hack'lenmesine ‘şahsen dahil’ oldu

İki üst düzey istihbarat yetkilisi tarafından NBC'ye sızdırılan bilgilere göre Putin, Demokratik Parti'den çalınan bilgilerin nasıl sızdırılacağının ve kullanılacağının talimatını verdi.

Geçtiğimiz günlerde Washington Post tarafından yayınlanan Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) raporunda, Rusya’nın seçimi Trump lehine kazandırmak için ABD’li kişi ve kuruluşların e-maillerini hacklediği ve bilgilerini çaldığı açıklanmıştı.

Putin’in, Clinton’ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde 2011 Rusya Genel Seçimleri'nin hileli yapıldığını kamuoyu önünde iddia etmesini ve protesto gösterilerini cesaretlendirmesini unutmadığı raporda iddia ediliyor.

CIA yetkilileri hacker operasyonunun da bu hamlelere karşılık olarak Clinton’ın seçilmesini engellemek için başlatıldığını açıklıyor. Fakat rapora göre operasyon zamanla daha geniş bir çerçeve kazandı. Operasyonun ABD siyasetinin kirli olduğu ve ülkenin artık güvenilir bir dünya lideri olamayacağı imajının yaratılarak kilit müttefikleriyle arasını açmak için kullanıldığı iddia ediliyor.

Muhtemel bir misilleme için CIA yetkililerinin Putin’in kişisel servetine dair araştırmalarını yoğunlaştırdığı da NBC’ye sızdırılan bilgiler içinde.

Putin’den sıcak bir şekilde bahseden ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ise, CIA'in "Rusya'nın, Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği" yönündeki raporunu "gülünç" olarak nitelendirmişti.

ABD'li önde gelen milletvekilleri, hacker skandalıyla ilgili resmi bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...