ABD Yemen El Kaidesi'nin lideri Nasır el Vuhayşi'yi öldürdü

Yemen'deki El Kaide lideri Nasır el Vuhayşi'nin ABD'nin düzenlediği insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğü iddia edildi. El Kaide, Vuhayşi'nin öldürüldüğünü açıklarken, ABD'den henüz konuyla ilgili net açıklama yok.

ntv.com.tr 16.06.2015 - 10:10

ABD Yemen El Kaidesi'nin lideri Nasır el Vuhayşi'yi öldürdü

Yemen'deki El Kaide'den yapılan açıklamada, Nasır el Vuhayşi ve iki savaşçının geçtiğimiz cuma günü ABD'nin hava saldırısında öldürüldüğü belirtildi.

Yemen El Kaidesi'nin üst düzey yetkilisi Halid Batarfi, "Arap Yarımadası'ndaki El Kaide'nin yasta olduğunu Müslüman halkımıza bildiriyoruz. Nasır el Vuhayşi ve iki mücahit ABD saldırısında yaşamını yitirdi. Allah rahmet eylesin" dedi.

Yemen El Kaidesi'nin öldürülen liderleri Nasır el Vuhayşi'nin yerine Kasım el Rimi'yi atadığı da açıklamada yer aldı.

HAVA SALDIRISINI CIA DÜZENLEDİ

ABD istihbarat yetkilileri, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'ın geçtiğimiz hafta Yemen'in Hadramaut eyaletinde Vuhayşi ve arkadaşlarına yönelik bir hava saldırısı gerçekleştirdiğini kabul etti.

ABD'li yetkili, "Vuhayşi'nin öldürüldüğünü teyit etmeye çalışıyoruz" dedi.

Nasır el Vuhayşi, El Kaide lideri Ayman el Zevahiri'nin yardımcısı olarak biliniyordu.

 Terör örgütü El Kaide'nin liderleri Usame bin Ladin'in öldürülmesinden bu yana en ağır darbeyi aldığı belirtiliyor. Yemen El Kaidesi lideri Nasır el Vuhayşi, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide'yi son yıllarda en tehlikeli terör örgütü konumuna getirdi.

Nasır el Vuhayşi 2009 yılında Suudi Arabistanlı cihatçılarla birlikte Yemen El Kaidesi'ni kurdu. 
Nasır el Vuhayşi 2009 yılında Suudi Arabistanlı cihatçılarla birlikte Yemen El Kaidesi'ni kurdu. 

İRAN YEMEN'E İADE ETTİ

Afganistan'da 90'lı yıllarda El Kaide lideri Usame bin Ladin'le bir araya gelen Nasır el Vuhayşi örgüt içerisinde hızla yükseldi. Ladin'in özel asistanlığını yapan Vuhayşi örgütün karar merciinde de etkili oldu.

Taliban'ın 2001 yılında Afganistan'da devrilmesinin ardından bu ülkeden kaçan Nasır el Vuhayşi İran'da tutuklandı ve Yemen'e iade edildi. Yemen'de 2006 yılına kadar hapis yatan Vuhayşi, başkent Sana'da yüksek güvenlikli cezaevinden 22 arkadaşıyla birlikte kaçmayı başardı.

2009'DA YEMEN EL KAİDESİNİ KURDU 

2009 yılında Suudi Arabistanlı cihatçılarla birlikte Arap Yarımadası'nda faaliyet gösterecek Yemen El Kaidesi'ni kuran Nasır el Vuhayşi hızla örgütlendi. Örgütün kurulmasından kısa bir süre sonra El Kaide lideri Ayman el Zevahiri, Vuhayşi'yi Yemen El Kaidesi lideri olarak atadı. 

Sayfa Yükleniyor...