'Cihad Jane' hakkında hüküm verildi

İsveçli Lars Vilks'i çizdiği Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle öldürmeye teşebbüs eden ve kendini "Cihad Jane" olarak adlandıran Colleen LaRose 10 yıl hapse mahkum edildi.

Haberler 07.01.2014 - 10:25

'Cihad Jane' hakkında hüküm verildi

ABD'nin Philadelphia kentinde bir mahkeme Pazartesi günü 50 yaşındaki Colleen LaRose'u, İsveçli karikatürist Lars Vilks'i öldürmeye teşebbüsten 10 yıl hapse mahkûm etti.

Mahkeme, İslam'a geçen ve kendisini "Cihad Jane" olarak tanıtan LaRose'un, 2009 yılında karikatüristi öldüreceğine dair ettiği yemini, kanıt kabul ederek hapis cezasına hükmetti.

İddia makamı, LaRose'un hala tehlikeli olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum edilmesini istedi. Ancak Amerikan hükümeti, yetkililerle işbirliği yaptığı gerekçesiyle LaRose'un düşük bir ceza almasını önerdi.

LaRose, tutuklandığı tarihten bu yana yaklaşık dört yıldır demir parmaklıklar arkasında bulunduğu için iyi hal göz önünde bulundurularak dört yıl sonra serbest kalabileceği bildiriliyor.

Colleen LaRose, mahkemedeki savunmasında suçunu kabul ederken, gece gündüz cihat fikriyle yaşadığını ve hayal dünyasında yaşıyormuş gibi hareket ettiğini ifade etti.

İsveçli karikatüristin Hz Muhammed karikatürü İslam dünyasında büyük tepkiye yol açmış, Irak'taki radikal İslamcılar, Vilks'in başına 100 bin dolar ödül koymuştu.

İrlanda'da yaşayan radikal İslamcı Ali Şeref Damaş'ın, LaRose ve yine Amerikalı Jamie Paulin Ramirez'i karikatüristin öldürülmesi için devreye soktuğu öne sürülüyor.

LaRose'un İrlanda'daki hücrede kaldıktan altı hafta sonra ABD'ye döndüğü belirtildi. LaRose ancak İrlanda'daki terör hücresi üyelerinin yakalanmasıyla tutuklanmıştı. Paulin Ramirez ve diğer altı üyenin yargılanmasına gelecek haftalarda başlanması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...