Çin: Abe özür dilerse ilişkiler düzelir

Çin,  Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Çin ile diyalog kapısını kapattığını ancak hatalarını kabul edip Çin'den özür dilemesi halinde ilişkilerin düzelebileceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.01.2014 - 08:08

Çin: Abe özür dilerse ilişkiler düzelir

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, Davos Forumu'nda konuşan Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, "Mevcut Çin-Japonya ilişkisinin Birinci Savaşı öncesindeki İngiltere-Almanya ilişkisini andırdığı, bu ülkelerin aralarındaki yoğun ticari ilişkilere rağmen savaş çıktığı ve Çin ile Japonya'nın bundan ders çıkarması gerektiği" açıklamasına ilişkin Pekin'in tutumunu anlattı.

Japon liderin "İngiltere-Almanya benzetmesinden bahane çıkarmak yerine Birinci Dünya Savaşı'ndan önce ve yakın tarihte Japonya'nın Çin'e yaptıkları ile ilgili özeleştiri yapması gerektiğini" kaydeden Çin, Abe'yi "tarihi gerçekleri saptırmak" ile suçladı.

Sözcü, Abe'nin "Çin ve Japonya'nın ön koşulsuz ve samimi bir şekilde diyalog masasına oturması gerektiği" yorumuna ilişkin olarak ise "Mevcut şartlarda kurulacak diyalog, hiçbir sonuç vermez" ifadesini kullandı.

"Abe'nin bir yandan kendi hatalarını görmezden gelerek Çin'in aleyhine konuşup, diğer yandan ise diyalog sloganları attığı" değerlendirmesinde bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Çin liderleri çok meşgul. Böyle bir zeminde kurulacak diyalog hiçbir sonuç vermez" diye konuştu.

Çin Gang, "Japon liderin, kendi hareketlerinin sonucu olarak Çin ile diyalog kapısını kapattığını" dile getirerek, "Abe'nin ancak hatalarını kabul edip Çin'den özür dilemesi durumda Pekin ve Tokyo arasındaki ilişkilerin düzelmesi adına uygun zemin oluşturulabileceğini" belirtti.

Sayfa Yükleniyor...