NTV

Çin BM'nin İran yaptırımını deldi

Dünya

Çin'in BM'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delerek bu ülkeye füze ve diğer konvansiyonel silahlar sattığı iddia edildi.

ABD ve İsrail'in İngiltere'yi de yanına çekerek İran'ın nükleer tesislerine yönelik bir operasyon hazırlığında olduğu iddialarının konuşulduğu bu günlerde, Çin'in Tahran'a 312 milyon dolar değerinde füze ve konvansiyonal silahlar sattığı savunuldu.

Amerikan Washington Times gazetesinin haberinde, ABD Kongresi'nin Çin-Amerikan Komitesi'nin hazırladığı rapora yer verildi. Komite tarafından 16 Kasım'da yayınlanacak rapora göre, Çin, BM ve ABD'nin İran'a yaptırım uygulamaya başladığı 2006 tarihinden bu yana Tahran'a 312 milyon dolar değerinde silah sattı. Rapora göre, BM yaptırımı sonrasında Rusya'nın İran'a silah satışında önemli oranda düşüş yaşanırken, buna karşılık Çin'in silah satışında artış gözlendi.

ABD'YA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI
Çin, İran'a sattığı silahlar arasında en çok C-802 gemisavar füzeler yer aldı. Habere göre, Çin, söz konusu füzeleri ve teknolojisini Tahran'a satmayacağına dair ABD'ye söz verdi ancak gizlice silah satışına devam etti.

Çin ayrıca İran'a geçtiğimiz yıl bir füze fabrikası kurdu. İran şu anda bu tesislerde Nasr-1 gemisavar füzeleri üretiyor.

KUZEY KORE'YE DESTEĞİ SÜRÜYOR
Çin-Amerikan Komitesi'nin raporunda, Pekin'in ayrıca Kuzey Kore'yi askeri ve ekonomik açıdan desteklemeye devam ettiği belirtildi.