Çin nüfusu 1,34 milyara ulaştı

Çin'de yapılan son nüfus sayımının verilerine göre, ülke nüfusu 1 milyar 339 milyona ulaştı. sayım sonuçlarına göre nüfus hızla şehirleşiyor ve yaşlanıyor.

28.04.2011 - 10:44

Çin Ulusal İstatistik Bürosu yapılan son nüfus sayımının sonuçların açıkladı.Geçen yılın Kasım ayında yapılan sayımın sonuçlarına göre, Çin nüfusu 2000 yılından bu yana 73,9 milyon kişi artarak 1 milyar 339 milyona ulaştı.

Bu dönemde nüfus artış oranı yüzde 0,57 olarak gerçekleşti. Yetkililer bunu düşük artış oranı olarak değerlendirdi. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda eksiye düşmesi bekleniyor.

Sayım sonuçlarına göre nüfusun yüzde 13,3'ü 60 yaş ve üzerinde, bu on yıl öncesine göre yüzde 3'lük bir artışı ifade ediyor. Nüfusun yarısı ise şehirlerde yaşıyor, on yıl önce şehirde yaşayanlar nüfusun yüzde 36'sını oluşturuyordu.

Sayım ayrıca, on yıl öncesine göre, göçmen işçi sayısının da ikiye katlandığını gösteriyor. Ancak rakamlar, Çin nüfusunun geçmişe oranla daha yavaş büyüdüğünü de gösteriyor. Bu yavaşlamanın, kırsal kesimlerden gelen işçilerin sayısında düşüşe yol açabileceği ve dolayısıyla da ekonomiyi etkileyebileceği düşünülüyor.

Çin medyasında ise, 1980 yılında başlanan nüfus planlama uygulamalarının gevşetilebileceği tahminleri yapılıyor. Mevcut uygulamalar, şehirde yaşayan çiftler için bir, kırsal kesimlerde yaşayanlar için ise iki çocuk sınırı getiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...