Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Yıllık Toplantısı Sözcüsü Li Caoşing, Çin'in 2011 yılı askeri bütçesini 601 milyar 100 milyon yuan (91,5 milyar ABD Doları) olarak açıkladı.

Sözcü Li, ÇUHM'nin yarın başlayacak yıllık toplantısıyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, Çin'in sınırlı askeri gücünün sadece ülkenin bağımsızlığının, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması amacıyla kullanılacağını söyledi.

Çinli yetkili, milli savunma harcamalarının küresel ölçekte nispeten düşük kaldığını ileri sürerek, dolayısıyla diğer ülkeler için herhangi bir tehdit oluşturmadığını ifade etti. Li, Çin'in 2011 yılındaki askeri bütçesinin geçen yıla göre yüzde 12,7 oranında artmasına karşın, ülkenin genel bütçesindeki payının düştüğüne dikkati çekti.

Askeri bütçedeki artışın Hindistan gibi komşular üzerinde baskı oluşturup oluşturmayacağı sorusu üzerine, askeri bütçenin gayrisafi yurt içi hasıladaki payının yüzde 1,4 olduğunu kaydeden Li, "Bildiğim kadarıyla bu oran Hindistan'da daha fazla" diye konuştu.

Li, artan harcamaların donanımların yenilenmesi, askeri eğitimin yoğunlaştırılması, nitelikli personel yetiştirilmesi, temel askeri birimlerin altyapısının güçlendirilmesi ve askerlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için kullanılacağını belirtti.

Çin'in askeri bütçesi geçen yıl yüzde 7,5 oranında artmıştı.